Nemovitosti trhají rekordy, ceny vyrostly za posledních šest let podle statistik o 86 procent, odborníci očekávají růst cen i v druhé půlce roku 2022 nehledě na vzestup hypotečních sazeb. Dochází k vzestupu cen mimo metropoli a krajská města, zdražují i donedávna levnější města, nejmarkantněji Ústí nad Labem, kde průměrná cena za metr čtvereční přesáhla 31 tisíc korun. Z pohledu odborníků nezměnila realitní trh ani pandemie koronaviru, protože za posledních 18 měsíců vzrostla cena běžného bytu o ploše 65 m² o milion korun a dnes se pohybuje okolo částky 3,8 milionu korun.
Vysoká poptávka a nedostatečná nabídka
Co stojí za růstem cen nemovitostí? Především vysoká poptávka rezidenčního bydlení v krajských městech, kde vzrostly ceny za poslední rok průměrně o 15 procent. V metropoli dosáhl růst o 11,2 procenta, naopak v Ostravě došlo k nárůstu ceny bytů za poslední tři roky o 98 procent. Ceny rostou vzhledem k nedostatečné nabídce a vysoké poptávce, přidávají se však i další vlivy, jako nedostatek a zdražení stavebních materiálů nebo inflace.
Návrat limitů nastavených ČNB
Klesnou ceny nemovitostí vzhledem k vyšším hypotečním sazbám? Hypoteční sazby sice rostou, zásadní vliv na zmírnění cen nemovitostí však bude mít návrat limitů nastavených Českou národní bankou od dubna 2022, které byly zrušeny na jaře v roce 2021 během koronavirové pandemie. Opět se vrátí nutnost finanční rezervy ve výši 20 procent ceny nemovitosti pro žadatele starší 36 let, pro mladší bude platit nutnost mít 10 procent. Vrací se i další požadavky na čistý měsíční příjem žadatele hypotéky nebo limit na splacení všech dluhů zájemce o hypotéku.
Porostou i náklady na bydlení
Kromě cen nemovitostí a nájmů porostou v druhé půlce roku 2022 i další položky na bydlení, především do cen zasáhnou energie, plyn i elektřina. S očekávaným růstem inflace až ke dvouciferným číslům se očekává zdražení bydlení včetně všech položek služeb, dalších režií, vodného a stočného nebo cen za svoz odpadů. Porostou také ceny stavebních materiálů a řemeslných prací.