Češi si neuvědomují rizika úniku oxidu uhelnatého: Čtvrtina z nich si myslí, že jej ucítí

Češi mají mezery v souvislosti se zabezpečením a ochranou svého domova před únikem nebezpečného plynu oxidu uhelnatého (CO) z jejich topných zařízení. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Resideo Technologies Inc. (NYSE: REZI), který byl proveden v srpnu 2022 jako součást edukační kampaně „Udělejte z domova bezpečné místo.”

Dle tohoto průzkumu 65 % obyvatel České republiky vlastní zařízení, ze kterého může unikat CO (oxid uhelnatý), tedy takové, které spaluje plynná, kapalná či tuhá paliva. Jedná se zejména o plynové trouby a kotle, krbová kamna, krby, grily, ale také výfukové plyny od automobilu v garážích.

Téměř tři čtvrtiny respondentů (74 %) si tento fakt uvědomují a 62 % lidí také dle svých slov provádí pravidelnou kontrolu těchto zařízení. Nicméně téměř polovina Čechů se také domnívá, že u nich doma nemůže oxid uhelnatý unikat a 25 % lidí si dokonce myslí, že by unikající plyn ucítila. Podobně neuspokojivá část (26 %) populace nepodniká žádné kroky vedoucí k zabezpečení proti otravě CO (například jen pětina lidí využívá detektor CO).

Oxid uhelnatý je plyn lidskými smysly nedetekovatelný, proto je někdy přezdíván jako „neviditelný zabiják“ – při úniku může navíc otrávit osoby v celé budově. V České republice jsou ročně zaznamenány stovky případů otravy, z nichž desítky končí fatálně.

S nadcházející topnou sezónou navíc přichází další rizikové období, kdy lidé budou mimo klasické vytápění využívat i další alternativy a spalovat ve větším množství dřevo, uhlí i další paliva. Spolu s tím však v důsledku nedokonalého spalování roste také riziko otravy.

„Každoročně zaznamenáváme na našem území několik případů otravy oxidem uhelnatým. Většinou se jedná o velice smutné osudy, nezřídka kdy končící úmrtím. Například loni v Praze a před lety v Pardubicích došlo k otravě hned několika členů jedné domácnosti, pražský případ dopadl vcelku dobře, pardubický skončil tragicky. Oxid uhelnatý je tichý zabiják, není vidět, není cítit a příznaky otravy bývají nespecifické, často zpočátku špatně rozpoznatelné a mohou velice rychle (v řádu minut) přejít do ztráty vědomí, zástavy dechu, úmrtí,“ sdílí svou zkušenost MUDr. Marek Dvořák, PhD., MBA, urgentní lékař.

„Prevence je přitom velice snadná a oproti ceně života prakticky zadarmo – jde o pravidelné revize, správné větrání, funkční detektory,“ dodává.

Ve většině případů lze podobným scénářům zabránit. Kromě pravidelného servisu a údržby zařízení je jedním z klíčových preventivních opatření také instalace detektoru, který únik CO, či vznik kouře a tepla z požáru spolehlivě odhalí.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.