Česnek kuchyňský (Allium sativum) má široké uplatnění v kuchyni. Mnohdy je odmítán, protože po jeho požití může z úst vycházet nepříjemný zápach. I tento fakt lze však potlačit, pokud konzument pozře po česnekovém jídle jablko nebo petržel. My se dnes nebudeme věnovat uplatnění česneku ve vaření, ale zaměříme se na vliv česneku na zdraví člověka.
Původní domovinou této zeleniny je pravděpodobně střední Asie. Již 4500 let před naším letopočtem chránil před nemocemi. Za druhé světové války byly v nemocnicích na rány přikládány krabičky, které obsahovaly česnek s cibulí. Rána nepřišla do kontaktu se zeleninou, ale díky výparům se rychleji hojila.
Patří mezi vytrvalé rostliny dosahující výšky až 1 metr. Cibule se dělí na několik stroužků, které jsou kryty společným obalem, který může z bílé barvy přecházet na fialovou. Listy jsou ploché, čárkovité a se žlábky.
Z velkého množství pro člověka prospěšných látek mohu jmenovat tyto:
- minerály (vápník, sodík, draslík, fosfor, zinek, jod, selen, mangan, měď, zinek, jod, železo, hořčík)
- vitaminy (B1, B2, B6, C, A, kyselina listová)
- hormony s účinkem na mužské a ženské pohlavní orgány
- enzymy
Nejdůležitější látkou je však Aliin. Stroužky obsahují v silici aliin, který se rozemnutím přemění na kys. pyruvovou a kys. 2-propensulfenovou, které se ihned mění na alicin (60% dialylsulfid). Ten má baktericidní a fungicidní účinky. Je účinný v boji se stafylokoky.
Použití česneku
Česnek je vhodný jak k vnitřnímu tak zevnímu užití.
Protihlístový a baktericidní účinek se využívá při infekčních nemocech trávicího ústrojí a střevních parazitů. Pomáhá při bolesti břicha, průjmu, úplavici, nechutenství nebo při nedostatečném vylučování trávicích šťáv. Ocení jej pacienti se želudečním a střevním katarem.
Část alicínu se vylučuje plícemi, kde pomáhá při odkašlávání při zánětech dýchacích cest. Pokud vás tedy trápí bolest v krku, kašel či rýma, zkuste sáhnout po česneku.
V tomto sychravém podzimním počasí vám přijde vhod.
Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, i vám může česnek pomoci. Nejenže snižuje krevní tlak, ale také rozšiřuje cévy a zpomaluje rytmus srdce.
Je to dobrý preventivní prostředek proti ateroskleroze (kornatění – ucpávání tepen). Snížení cholesterolu jistě mnoho z vás také ocení. Působením na pružnost cév, může pomoci v boji s varixy (křečové žíly). K rozšířeným nemocem patří i cukrovka, u které vám česnek pomůže s vyplavením nadbytečného cukru.
Zevně se česnek užívá při bolestech ucha, kuřím oku, svrabu, kousnutí hmyzem, nebo u bradavic.
Tento všelék má i svá omezení. Vyhnout by se mu měl pacient s ledvinnou chorobou či nízkým tlakem.
Jak si doma můžete připravit medicínu?
Česnek dá užívat v mnoha formách. Některé z nich vám popíši. Pokud se vám nechce pracně shánět materiál, nebo nemáte čas trávit přípravou, bude pro vás ideální zakoupit česnek v tobolkách v lékárně.
Šťáva z česneku
- 20 g česneku
- 200ml teplého mléka
Syrový česnek
- 1 až 3 stroužky užíváme ráno, každý den.
Sirup proti parazitům (například dětské roupy)
- 500 g česneku
- 1l vody
- Louhujeme 1 hodinu. Přefiltrujeme a osladíme. Pijeme 2 až 3 lžičky nalačno.
Na bolest ucha
- Do ucha vkládáme gázu s utřeným stroužkem česneku.
Na kuří oka, bradavice a mozoly
- Večer přiložte rozdrcený česnek na ránu a přelepte náplastí.
- Na účinek se údajně čeká 2 týdny.
- Může se použít také horký stroužek česneku upečený v troubě.
- Přikládá se 3x denně.
Zlákala jsem vás na česnek? Nebo užíváte jiné přírodní medicíny? Poraďte ostatním, co u vás zabírá na neduhy a jak bojujete proti nemocem bez chemie.