Chcete stavět dům? Bez architekta se neobejdete. Jak vybrat toho nejlepšího?

Koupili jste pozemek a máte v hlavě jasnou představu, jak by měl vypadat váš nový domov? Abyste se dočkali realizace, budete potřebovat mnoho lidí, kteří vám k tomu pomohou. V první řadě potřebujete architekta, který vše nejen vymyslí, ale také nakreslí a vytvoří poklady pro stavební úřad. Správný výběr architekta je proto klíčový a nesmíte to podceňovat. Jak na to?

Architekt vs. projektant

Jako první se podíváme na rozdíl mezi těmito dvěma profesemi. Mnoho lidí si totiž myslí, že jsou stejné. Architekt navrhne dispoziční a architektonické řešení domu, řeší problémy a navrhuje nejlepší řešení. Projektant řeší jen technickou stránku vašeho domu, tedy materiály, kanalizaci, ceny materiálů a rozpočet. Oba jsou důležití, ale mají rozdílné role při realizování vašich přání.

Na co se dívat při výběru architekta?

Ověřte si jeho znalosti a zkušenosti. Požadujte předložení autorizačního osvědčení a podívejte se také na to, kolik práce má již za sebou. Dívejte se také na projekty, které již navrhnul. Případně můžete kontaktovat i jedince, kteří s ním již pracovali. Komunikace je velmi důležitá, a proto by měl umět dobře komunikovat a naslouchat. Jde o váš domov, takže byste měli být na prvním místě vy, nikoli jeho názor a představy. Dávejte si pozor na styl, ve kterém pracuje. Může být úplně jiný než to, co hledáte.

Flexibilita je klíčem k úspěchu

Každý dobrý architekt by vám měl být schopný ukázat hned několik řešení vašich představ. Jakmile se bude fixovat na jeden styl, můžete mít velký problém. Výsledek nebude podle vás a komunikace s ním bude velmi složitá. Zároveň by se měl dobře orientovat v trendech, které zrovna panují. Měl by je umět dobře zkombinovat, aby dosáhl nejlepšího výsledku pro vás. Jestli bude váš dům celý v jednom momentálním trendu, za pár let bude působit zastarale, což vám jistě vyhovovat nebude.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.