Botrytidy jsou choroby rostlin, které způsobují houby rodu Botrytis. Řadíme je do třídy hub nedokonalých a na napadené rostlině vytvářejí šedé, husté, plodonosné povlaky. Všechny druhy tohoto rodu způsobují hniloby. Ze svých těl vylučují toxiny. Jsou to jedovaté látky, které zabíjejí buňky hostitelských rostlin a působením fermentů je potom rozpouští. Tyto toxiny jsou velmi jedovaté, například krmivo napadené botrytidou může způsobit i hromadné otravy zvířat.
Nejrozšířenějším druhem je PLÍSEŇ ŠEDÁ (Botrytis cinerea). Ta s oblibou napadá téměř všechny rostliny pěstované ve sklenících, pařeništích a na poli a to nejen pletiva rostlin a nejrůznější rostlinné orgány, ale s úspěchem proniká i na sklizené užitkové části rostlin.
Plíseň šedá (Botrytis cinerea)
Povrch napadených částí zarůstá postupně šedým plodonosným povlakem, který nám svým vzhledem připomíná myší kožíšek. Velmi dobře ji poznáme například na jahodníku. Napadá dozrávající plody jahod a ve vlhkých letech díky ní můžeme přijít až o polovinu úrody. Velkou roli hraje citlivost pěstované odrůdy, některé jsou vysoce ohroženy, jiné mají citlivost k chorobě menší. Jako ochranné opatření můžeme použít chemické – fungicidní prostředky nebo zvolit cestu přirozenější, ale samozřejmě pracnější. V případě zmiňovaných jahodníků, se doporučuje podkládání dozrávajících plodů suchým materiálem, senem nebo slámou, hoblinami, průběžná kontrola a pravidelné odstraňování napadených plodů.
ŠEDÁ KRČKOVÁ HNILOBA (Botrytis allii) – název choroby je zcela na místě. I cibule je velmi často napadána botrytidou, dostává se do ní obvykle pletivy krčku. Vyskytuje se všude tam, kde se cibule, popřípadě česnek pěstují.
Šedá krčková hniloba (Botrytis allii)
Napadení obvykle objevíme až po sklizni. Prvním a neklamným ukazatelem je, že napadené suknice měknou. V místech, kde již choroba propukla, vypadají s trochou nadsázky jako uvařené. Nemocná místa bývají od zdravého pletiva ostře ohraničená a postupem času se zbarvují do šeda a šedohněda. Dále cibule hnije, vybíhá a scvrkává se. Napadená místa jsou jakoby mírně propadlá. Dále se na jejich povrchu začne objevovat celistvá šedivá hmota, na které se vytváří veliké množství výtrusů, jimiž se houba množí. Hlavně ve vlhku je tento postup velmi rychlý. Chorobě podléhá nevyzrálá cibule, zapříčinit ji může i nevhodné skladování v chladných nebo vlhkých letech. Chceme-li riziko napadení snížit, je dobré použít mořené osivo a sklízet v plné zralosti.