Chrání vás i vaši postel. Jak vybrat ten správný chránič matrace?

Kvalitní matrace je základním pilířem zdravého spánku a často představuje nemalou finanční investici. Zanedbatelnou položkou je oproti tomu chránič matrace, který ochrání nejen matraci před nejrůznějšími nehodami, ale i vás, zejména pokud trpíte alergiemi. Jak vybrat ten správný chránič, který přispěje k ještě klidnějšímu spánku, radí Josef Handrejch, odborník na ložní textil z písecké firmy Kvalitex.

Chránič matrace je tenká podložka se speciální úpravou, kterou připevníte pomocí úchytů přímo na matraci pod prostěradlo. K čemu vlastně slouží a kdo ji ocení?

  1. Výrazně zvyšuje životnost matrace, protože chrání před znečištěním a mechanickým poškozením. Nepropustný typ spolehlivě ochrání matraci i před tekutinami.
  2. Pomáhá odvádět tělesnou vlhkost a tím zlepšuje hygienický a tepelný komfort při spánku.
  3. Chrání matraci před parazity z vnějšího prostředí a vás před parazity z matrace, což nejvíce ocení lidé trpící alergiemi.
  4. Vyrovnává povrch matrace.

Chrániče jsou dobrou investicí do dětských postýlek, pro seniory trpící inkontinencí, pro pacienty trvale upoutané na lůžko, pro lidi trpící alergiemi, ale i pro ty, kterým už se někdy při sledování filmu podařilo v posteli vylít čaj nebo kávu. Chráničů existuje několik typů, stačí si tedy vybrat ten, který bude nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Propustné vs. nepropustné

Nepropustné chrániče mají bariéru, která nedovolí tekutinám proniknout skrz. Využijete je do dětských postýlek během odplenkovávání dítěte, nebo pro děti, které chtějí mít v postýlce lahvičku na pití a často ji rozlijí. Nutností je i pro lidi trpící inkontinencí. “Důležité je, aby byl materiál současně nepropustný a zároveň prodyšný. Nejvhodnější je kombinace polyesteru a polyuretanu buď samostatně nebo s příměsí bavlny,” doporučuje zakladatel Kvalitexu. Alternativou k nepropustným chráničům matrací jsou nepropustná prostěradla, která lze vyvářet.

Propustné chrániče slouží jako ochrana před mechanickým poškozením matrace a pro vyrovnání jejího povrchu, zároveň zlepšují hygienický a tepelný komfort při spánku, protože dokážou absorbovat vlhkost vzniklou pocením. Poskytují také ochranu před roztoči a dalšími alergeny. Výplňovým materiálem je vysoce kvalitní duté vlákno, potah chrániče se vyrábí z mikrovlákna (100% polyester). “U chráničů matrací dbejte na to, aby měly kvalitní prošití v podélném i příčném směru. To zabrání pohybu dutého vlákna uvnitř potahu,” radí Josef Handrejch.

Nad rámec základního dělení se na trhu můžete najít thermo chrániče nebo chrániče s čím dál žádanějším bambusovým vláknem. Samozřejmostí jsou různé velikosti od dětských postýlek až po prodloužené dvoulůžko. Máte netradiční požadavek na rozměry? Písecká firma Kvalitex vám na přání ušije chránič matrace na míru.

Vězte, že čistit matraci nechcete, zato chránič jednoduše svléknete, dáte vyprat na 60 °C a dokonce ho můžete sušit na nízkou teplotu v sušičce. A za chvíli není po nehodě ani stopy!

V posteli máte odpočívat, a ne být ve stresu, že si převrhnete šálek ranní kávy a zničíte matraci. Chránič matrace vám přesně takový pocit klidu dopřeje.

Zdroj/foto: kvalitex.cz

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.