Co si ověřit před podpisem rezervační smlouvy na koupi domu?

Máte vyhlídnutý dům ke koupi, ale nevíte, jestli je všechno v pořádku a vyplatí se podepsat rezervační smlouvu? V takovém případě je potřeba skutečně prověřit všechny důležité vlastnosti a vše si důkladně ověřit, protože pokud rezervace z vaší strany nevyjde, budete nuceni uhradit sankční poplatek, který bývá většinou v řádech desítek tisíc korun.

Zkontrolujte technický stav

Před podpisem rezervační smlouvy opravdu důkladně prověřte technický stav nemovitosti. Hledejte praskliny, známky vlhkosti i jiné případné problémy, které se mohou v budoucnu ukázat jako problém. Rozhodně se tak vyplatí pozvat si na prohlídku odborníka, který přesně ví, na co se má zaměřit a co je důležité sledovat.

Prověřte si výpis z katastru nemovitostí

Kromě samotného technického stavu domu je důležitý i právní vztah. V katastru nemovitostí, kam je možné jednoduše nahlížet i přes internet, vyhledejte danou stavbu a pozemek. Zjistíte, zda je prodávající skutečným majitelem. Velmi důležité je také to, jestli na nemovitosti neváznou právní vady, jako jsou věcné břemeno, zástava a podobné. Hned před vlastní rezervací totiž musíte mít jasno, že je vše právně v pořádku a nečeká vás zbytečná komplikace.

Zjistěte si, jestli dosáhnete na financování

Až do doby úplného schválení hypotečního úvěru od banky v zásadě nemáte stoprocentní jistotu, že na požadované finance dosáhnete. Na druhou stranu je potřeba zhruba vědět, jaké jsou vaše možnosti. Není dobré podepisovat rezervační smlouvu na dům v hodnotě čtyř miliónů, když víte, že podle základních propočtů a nezávazných nabídek dosáhnete pouze na polovinu. Situace je náročnější hlavně v případě, kdy hypotéka bude tvořit většinu peněz potřebných pro koupi nemovitosti, protože v takovém případě bude hodně záležet i na bankovním odhadu nemovitosti, který se může lišit od prodejní ceny.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.