Croton aneb dračí krev amazonských indiánů

Croton lechleri (lidově zvaný dračí krev) je až 20 metrů vysoký strom z čeledi pryšcovitých. Roste v tropických lesích horního toku Amazonky, ale také v Andách nebo v Peru. Najdeme ho až ve výšce 2000 metrů nad mořem.

Penicilin v rudé pryskyřici

Svým vzhledem připomíná deštník, protože kmen je hladký a štíhlý a koruna se masivně rozvětvuje až velmi vysoko nad zemí. Kůra je šedavá s bílými skvrnkami. Listy jsou velké 12-30 cm, světlezelené srdcovitého varu, pokryté jemnými chloupky. Croton kvete zeleno-bílými květy rostoucími ve skupinách. Plody jsou malé, červenavé, kulatého tvaru.

Právě pryskyřici vděčí Croton lechleri za své lidové označení. První písemné zmínky o užívání se objevují okolo roku 1600, kdy španělský přírodovědec a cestovatel P. Bernabé Cobo sepsal celou škálu jejích léčivých účinků získaných od místní šamanů. Domorodci používali čerstvou pryskyřici především k potírání otevřených ran a drobných poranění, na kterých pryskyřice velmi rychle zaschla a vytvořila jakousi „druhou kůži,“ která zabraňovala vnější infekci a podporovala hojení.

V lidovém léčitelství i fytoterapii se používá pouze tmavočervená pryskyřice, která vytéká ze stromu po jeho naříznutí. Její sběr se podobá sběru kaučuku. Je oceňována především pro své hojivé a svíravé účinky. Působí dezinfekčně, antibakteriálně i antibioticky. Nejnovější studie naznačují, že je mnohem účinnější než penicilin.

Léčivé účinky crotonu

V současné době se pryskyřice užívá podobně. Zevně se s ní potírají špatně se hojící zranění, ekzémy a bodnutí od hmyzu. U bodnutí účinkuje téměř okamžitě – zmírňuje bolest a téměř úplně potlačuje otok.

Nápoj z pryskyřice se osvědčil při chřipce, angíně, při zánětech hrtanu, mandlí a dutiny ústní, při virovém zánětu dýchacích cest, cukrovce, anémii, pásovém oparu, hemeroidech, žaludečních vředech a Crohnově chorobě. Probíhající výzkumy také naznačují příznivé působení pří léčbě AIDS, leukémie a rakoviny orgánů trávicí soustavy.

Croton lechleri by neměli užívat lidé trpící jaterními a ledvinovými problémy a těhotné a kojící ženy. Terapii je vhodné doplnit probiotiky pro posílení střevní mikroflóry, protože croton ji částečně ničí.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.