Čtyři pilíře péče o matraci

Sice je to už nespočetněkrát omílaná fráze, ale v ložnici v posteli na matraci strávíme zhruba třetinu svého života, a to se bavíme jen o času stráveném spánkem. Je to tedy velmi podstatná část našeho života, ať už se nám to líbí, nebo ne. Podstatné je přitom především to, že je spánek velmi úzce spojen s naším fyzickým i psychickým zdravím a proto by měl být příjemný a zdravý.

Stěžejní úlohu v tomto sehrává pochopitelně matrace. Samotnou koupí matrace, ať už je sebelepší, to ale nekončí. Pokud chceme, aby nám sloužila dobře a po co nejdelší možnou dobu, je nutné se o ni starat. V tomto článku jsme pro vás sepsali čtyři pilíře péče o matraci, které byste měli v ideálním případě důkladně dodržovat, pokud chcete, aby vaše matrace plnila svou úlohu co možná nejlépe.

Pořiďte si chránič matrace

Chránič matrace by dnes již měl být naprostou samozřejmostí v každé ložnici. Vyrábí se v mnoha variantách, ale zjednodušeně řečeno se jedná o ochrannou vrstvu matrace, která je vložena pod prostěradlem. Proč je chránič tak důležitý? Protože chrání matraci před nečistotami, vlhkostí, škůdci a do jisté míry také před mechanickým opotřebením. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na nehody a je jedno jestli jsou spojeny se sklenicí vína nebo noční můrou vašeho dítěte. Zkrátka a jednoduše zajistí, že bude vaše matrace čistá, zdravotně nezávadná a vydrží sloužit déle. Nezapomínejte, že je nutné chránič stejně jako prostěradla a povlečení prát. Za normálních okolností by mělo stačit vyprat ho jednou za dva až tři měsíce.

Větrejte a občas ji vezměte na sluníčko

Větrání není jen o čerstvém vzduchu v bytě a prevenci vzniku plísní na stěnách. Je důležité i pro matraci. Během spánku se chtě nechtě potíte a dost pravděpodobně i slintáte. Větrání zajistí to, že se přebytečná vlhkost dostane pryč a nebude se v dece, polštáři, povlečení, prostěradle a matraci hromadit. S tím úzce souvisí i vytažení matrace ven na sluníčko. Je nám jasné, že to není možné provádět celoročně a že ne každý má tu možnost, ale pokud ano, dejte si tu práci a matraci jednou či dvakrát do roka vytáhněte ven. Proč? Jednak se opravdu důkladně vyvětrá, ale mnohem důležitější je, že má přímý sluneční svit dezinfekční účinky. Působí tak jako dezinfekce a prevence šíření různých mikroorganismů v matraci v čele s roztoči.

Nezapomínejte na důležitost roštu

Aby matrace fungovala tak jak má a současně se nezničila, je naprosto nezbytné zvolit vhodný rošt. Je zde ale ještě jeden aspekt a ten opět souvisí s větráním. Rošt má mimo jiné i tu funkci, že umožňuje vzduchu proudit skrze matraci zespoda nahoru a tím z ní vytahovat přebytečnou vlhkost. Nepodceňujte tedy výběr roštu, je velmi důležitý.

Otáčejte matraci

Toto doporučení je už dnes trochu zastaralé protože kvalitní matrace, které mají mnoho zón a vrstev takovou péči rozhodně nepotřebují. Pakliže ale máte levnější matraci, která je tenká a nemá žádné zóny, zhruba dvakrát do roka ji otočte, aby docházelo k rovnoměrnějšímu opotřebení. Díky tomu se vám na ní bude lépe spát a vydrží vám déle.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.