Dosna

Dosna je hlíznatá rostlina pocházející z amerických tropů, jež kvete červenými, žlutými a vícebarevnými či žíhanými květy. Rovněž má hodně dekorativní listy, jež jsou vzorované odstíny zelené, tmavočervené, bronzové a hnědé barvy.

Dorůstá půlmetrové až jedenapůlmetrové výšky a kvete v době od července až do prvních mrazů.

Aby se jí dařilo, potřebuje dostatek živin v půdě a půdu sušší s větším množstvím humusu, nejlépe se jí daří na místech teplých a chráněných před větrem. V chladných oblastech se jí nedaří a pro její citlivost na mráz se u nás na venkovní záhony vysazuje až ve druhé polovině května. Takto vysazená pak rozkvete na začátku července.

Po dobu růstu a květu potřebuje dostatek živin a je nutno důsledně odstraňovat odkvetlé květy. První mrazy spálí rostlině listy a poté se hlízy vyjímají ze země, nechávají se proschnout a pak se ukládají na chladném, ale mrazu prostém a suchém místě do bedny s pilinami a takto přezimují.

Dosnu však lze i předpěstovat doma v květináči a pak na záhony přesadit, v takovém případě se hlízy sázejí již v březnu.

Dosny se pěstují hlavně na okrasných záhonech, její nižší odrůdy však lze pěstovat i v květináčích na slunných místech.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.