Ženšen (Panax ginseng)

Rostlina života – kořen života – bylina všelék – královna rostlin – zázračný kořen – lidská řepa. Tohle všechno jsou vzletná přízviska pro bylinu, která je u nás známá pod jménem ženšen.

Slavný kořen se správně česky jmenuje VŠEHOJ ŽENŠENOVÝ (Panax ginseng) a patří do čeledi aralkovitých rostlin. Do stejné skupiny u nás řadíme například břečťan. Roste na humusem bohatých úrodných vlhčích půdách na zastíněných stanovištích. Protože byl hojně sbírán, začal z původních lokalit, jakými byly horské smíšené a listnaté lesy, mizet. Poptávka po této rostlině byla ale i nadále tak velká, že byla zavedena do kultury a začala se pěstovat na plantážích.

Ženšen je vytrvalá asi půl metru vysoká bylina s pětičetnými složenými listy a s okolíkem droboučkých zelenobílých květů. Kvést  začíná v červenci a v září dozrávají její plody. Těmi jsou červené bobule, které skrývají 5 mm dlouhá bílá semínka drsného povrchu a ledvinového tvaru. U nás běžně neroste, daří se jí hlavně v Koreji a některých oblastech Číny a Dálného východu. Většina z nás zná její jméno, ale ve skutečnosti ji nikdy neviděla.

Rostlinu proslavil zejména její silný, načervenalý, ztlustlý kořen. Ten roste velice pomalu, mívá několik vybíhajících ramen a ta dokáží vytvořit roztodivné tvary. Při troše fantazie v nich uvidíme lidskou hlavu s obličejem, ruce i nohy. Pro lékárenské účely se sbírá po pěti i více letech. Jeho účinnost prověřovaly zkušenosti kořenářek, mastičkářů i lékařů po celá tisíciletí. V Číně se měl ženšen údajně používat již roku 2800 před naším letopočtem. Dokázal se vypořádat i s obrovskými klimatickými změnami. Je pochopitelné, že jeho cena bývala i vyšší než cena zlata.

V minulosti se stal zdrojem příjmů samotných čínských císařů, kteří zdanili sběr, pěstování i prodej této byliny. Do Evropy byl dovezen v 17. století holandskými obchodníky. Lidé si nejvíc cenili kořenů, které se nápadněji podobaly lidským postavám. Věřili, že zrovna tyto kořeny musí obsahovat tajemnou sílu a zázračné látky, která jim bude prospěšná. Tak se z něj stal všelék a toto jméno se odráží i v jeho českém názvu. Používal se na všechno, padáním vlasů počínaje a průjmem konče. Ordinoval se jako posilující prostředek, při zánětech a při zastavování krvácení.

Dnes si můžeme v lékárnách zakoupit většinou velmi drahé preparáty z této rostliny. Volit lze mezi kořenem krájeným bílým (suší se na slunci) a červeným (paří se v bylinném nálevu a suší umělým teplem). Podle dostupných zdrojů množství účinných látek v těchto preparátech může značně kolísat. Prodávají se ženšenové extrakty, pilulky i sirupy, ale oficiálně platí názor, že účinnost této rostliny nebyla dosud vědecky prokázána. Vedlejší a nežádoucí účinky byly s velkou pravděpodobností vyloučeny. Doporučován bývá k prevenci stresu a při cukrovce.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.