Hortenzie pochází z Japonska, u nás se objevila až na začátku 19. století. Vědecký název Hydrangea pochází z řeckého hydor neboli voda a angeion čili nádoba a odkazuje tím na podobnost tobolek s poháry na nápoje.
Je známo asi 80 druhů hortenzií a stovky zahradních kultivarů včetně stromovitých, dorůstajících asi 9 m, nebo druhů jejichž listí se na podzim barví do vínové červení. Jejich květenství jsou chocholík nebo lata a listy mají jednoduché, pilovité a často bývají olistěné až k zemi.
Protože květenství jsou krásná, ale bez vůně, představovalo ve viktoriánské květomluvě chladnost a vychloubačnost. Dlouho však vydrží a proto je lze doporučit do zimních suchých vazeb a k dekoraci vůbec.
Pěstování
Hortenziím se nejlépe daří na západně orientovaném místě, jen několik popínavých druhů dává přednost severní straně. Nikdy je nevysazujte u východní zdi, kde je mohou ranní mrazíky nebo ostré slunce spálit. Mezi keři nechte dost místa – ideální je 1,5-2 m, aby se mohly rozrůstat. Vysaďte pod nimi trvalky a cibuloviny.
Modré květy
Existují dva způsoby, jak růžovou hortenzii změnit na modrou. Buď nasypte na kořeny kamenec či síran hlinitý, nebo je po dobu šesti týdnů zalévejte jejich roztokem. Staří zahradníci věřili, že toto kouzlo dokáže i několik rezavých hřebíku nebo kus měděného drátu zahrabaný v blízkosti kořenů. Barva květů hortenzie indikuje hodnotu pH půdy. Modré květy jsou znamením, že je půda kyselá, růžové, že je zásaditá.
Zimní zakrytí
Když hortenzie odkvetou, ponechte pokud možno květenství na rostlině. Vypadají hezky a zároveň budou chránit pupeny pro příští rok před mrazem a sněhem. Pořezávejte až v dubnu, kdy můžete rostliny seříznout až k místu těsně nad velkými nalitými pupeny.