Hyacint vodní je vytrvalá sladkovodní rostlina patřící do čeledi modráskovitých, pocházející z Brazílie a rozšířená odtud do tropů a subtropů po celém světě a též do střední Ameriky, Pákistánu a na Nový Zéland. Ve své brazilské pravlasti roste ve stojatých i tekoucích vodách, vyžaduje teplo a rovněž vodu o teplotě minimálně pětadvaceti stupňů.
Tato rostlina pluje volně na vodní hladině a má vzpřímený květní stvol a vláknité kořeny. Světle modré až fialové květy kvetou jediný den v roce mezi koncem května a červencem a mají podobu toulce. Plody se semeny se pak po svém vzniku ponořují do vody.
Hyacint vodní se ale rozmnožuje hlavně vegetativně, z původní rostliny se oddělují rostliny nové, řádově jednou za dva týdny. V teplých zemích, kam se rozšířil, představuje jeden z nejinvazivnějších rostlinných druhů, konkuruje jiným rostlinám a svým bráněním okysličování vody omezuje i život pod hladinou.
U nás se tento hyacint pěstuje jako okrasná vodní rostlina, většinou ale nekvete a zdobí se pouze listy. Přes zimu pak v naších podmínkách zpravidla nevydrží, protože nesnáší nižší než desetistupňové teploty, proto u nás nenajdeme ani jeho planě rostoucí exempláře. Mimo tepla pak vyžaduje i dostatek slunečního svitu a proto se mu musí zejména v zimě i přisvěcovat, aby stále probíhala fotosyntéza.