Hypotéka na 40 let: nabídne možnost převodu i na děti

Sen o vlastním bydlení se mnoha rodinám v současnosti rozplývá s růstem cen nemovitostí i se vzestupem sazeb hypotečních úvěrů. Nabídka bytů a rodinných domů nadto zůstává velmi omezená, problematická je nová výstavba a neustálé zvyšování cen stavebních materiálů s následným prodražováním už tak drahých nemovitostí. Banky se snaží na tuto situaci reagovat, v průběhu roku 2022 proto chtějí zájemcům nabídnout hypotéku na 40 let s tím, že bude možný převod na děti.

Zpřísněné podmínky pro zájemce hypotečních úvěrů

Předražený trh s omezenou nabídkou nemovitostí není jedinou překážkou pro mladé lidi nebo rodiny s dětmi pro koupi vlastního bydlení. Vlivem zpřísněných podmínek pro zájemce hypotečních úvěru často nesplní ani podmínku dostatečné finanční rezervy. V současné době při nákupu nemovitosti na hypotéku je potřeba mít od 36 let věku finance ve výši 20 procent hodnoty úvěru na byt nebo domek, což při ceně čtyři miliony za 2+kk v krajském městě činí plných 800 tisíc korun. To je další důvod, proč se banky budou snažit prolomit hranici 30 let na splacení hypotéky a prodloužit ji až na 40 let.

Až 12 ročních platů

Podle statistik je v Česku potřeba pro průměrný 3+kk o 70 metrech čtverečních potřeba více než 12 průměrných hrubých ročních platů, ceny navíc neustále stoupají. V Irsku naproti tomu stačí na koupi obdobného bytu pouze 3 roční příjmy. S růstem hypoték a mírou inflace pak toto číslo v tuzemsku ještě poroste, to vše hovoří pro prodloužení hranice pro hypotéku až na 40 let. Při rozložení splátek do delšího časového období klesne měsíční splátka, navíc bude taková hypotéka dostupnější i pro lidi s průměrnými příjmy.

Delší splatnost i převod na děti

V roce 2022 plánuje spustit tento typ hypoték Česká spořitelna, bude primárně určený pro prvonabyvatele hypoték nebo mladé lidi do 36 let, aby byli schopní hypotéku splatit během svého aktivního pracovního života. Finální podmínky, které by umožňovaly i převod hypotéky na potomky, se ještě finalizují. Současně ještě musí dojít ke schválení Českou národní bankou, než bude tento hypoteční produkt pro žadatele dostupný.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.