Jak dlouho trvá získání hypotéky pro koupi domu?

Chcete si koupit dům a potřebujete řešit financování hypotékou? V takovém případě vás jistě bude zajímat otázka ohledně toho, jak dlouho vlastní celý proces zabere. Orientační časový rámec se totiž hodí pro optimální nastavení rezervační doby. Některé fáze navíc můžete urychlit předčasným vyjednáním nabídky ještě před nalezením ideální nemovitosti. A na co se připravit při jednání s bankou o hypotéce?

Prvotní nabídka

Prvním krokem při získávání hypotéky je orientační nabídka, kdy se dozvíte, jaká bude úroková sazba, jak dlouho bude trvat splácení a zhruba s jakou výškou splátky máte počítat. Pokud již máte vyhlídnutou nemovitost v dané cenové relaci, budou čísla o něco přesnější. Pracujte také s možností, že bankovní odhad ceny nemovitosti bude o něco nižší, takže se doporučuje mít našetřeno o něco více peněz. Hledání nejlepší nabídky zabere jeden až dva týdny.

Zjištění bonity a schválení závazné nabídky

Druhým krokem po této nabídce je prověření klientů. To znamená prověření příjmů, zkontrolování případného registru dlužníků, zkoumání výše dalších závazků a podobné. Pokud je všechno v pořádku a od banky dostanete zelenou, ještě není úplně vyhráno. Proces schvalování přitom může trvat dva i více týdnů.

Odhad ceny nemovitosti

Ve větších městech se provádí online odhad ceny nemovitosti, který je hotový do pár dnů. Týká se to však hlavně bytů a v případě domů či u lokalit mimo město je potřeba počítat s klasickým odhadem, kdy na místo přijede bankovní odhadce. To může v praxi trvat opět jeden až dva týdny.

Vyplacení peněz do bankovní úschovy

Vyplacení peněz z hypotečního úvěru do bankovní úschovy pro účely koupě nemovitosti probíhá až v návaznosti na převod vašich prostředků. Mějte je tak připravené na běžném účtu, ať celý proces zbytečně nezdržujete a nekomplikujete. Před placením je však již podepsaná kupní smlouva, což splňuje nároky v rezervační smlouvě.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.