Jak poznat, že je čas vyměnit starou matraci za novou?

Kvalitní spánek je pro naše zdraví i psychiku klíčový. A to i z toho důvodu, že trávíme v posteli zhruba třetinu života. Důležitou roli v něm hraje i matrace, na které spíme. Pokud je stará a proleželá, může negativně ovlivňovat náš komfort a vést i k zdravotním problémům.

Jak poznat, že je čas na novou matraci?

Existuje mnoho signálů, které vám napoví, že vaše matrace dosloužila a je čas na pořízení nové. Níže uvádíme několik z nich:

Bolesti zad a kloubů:

Pokud se ráno probouzíte s bolestmi zad, krku, ramen nebo kloubů, může to být znak toho, že vám vaše matrace neposkytuje dostatečnou oporu. Postupem času se matrace proleží a ztrácí svou elasticitu, čímž se snižuje její schopnost distribuovat váhu těla a ulevit tlaku na kloubní spojení.

Proleženiny a nerovnosti:

Pokud na matraci vidíte viditelné proleženiny, hrboly nebo nerovnosti, je to jasný signál, že je nutná výměna. Tyto deformace matrace naznačují, že již neposkytuje dostatečnou oporu a může vést k poruchám spánku a bolestem.

Vrzání a skřípání:

Pokud vaše matrace při otáčení v posteli vrzá nebo skřípe, je to známka opotřebení. Toto vrzání může být způsobeno poškozenými pružinami u pružinových matrací, nebo pěnovou výplní u pěnových matrací. Vrzání narušuje spánek a může být i nepříjemné pro partnera.

Nekvalitní spánek:

Pokud se vám špatně spí, budíte se v noci častěji než obvykle, nebo se cítíte unaveni i po probuzení, může to být způsobeno nekvalitní matrací. Stará matrace vám již neposkytuje dostatečnou oporu a pohodlí, čímž se snižuje kvalita vašeho spánku.

Viditelné poškození:

Pokud je matrace roztrhaná, flekatá, nebo jinak poškozená, je to další důvod k její výměně. Poškození matrace může ukazovat na napadení roztoči a jinými parazity, a může tak představovat zdravotní riziko.

Věk matrace:

Obecně se doporučuje matraci vyměnit po 7-10 letech používání. V závislosti na typu matrace, frekvenci používání a vašem váhovém limitu se ale tato doba může lišit.

Kdy je nutná výměna matrace i dříve?

Kromě výše uvedených signálů existují i ​​další situace, kdy je nutná výměna matrace i dříve než po 7-10 letech. Patří mezi ně:

  • Změna váhy: Pokud jste výrazně zhubli nebo přibrali, může vám vaše stávající matrace již neposkytovat dostatečnou oporu.
  • Zdravotní problémy: Pokud trpíte chronickými bolestmi zad, alergiemi nebo jinými zdravotními problémy, může vám nová matrace speciálně navržená pro vaše potřeby ulevit od symptomů a zlepšit váš spánek.
  • Změna spánkových návyků: Pokud jste změnili polohu, ve které spíte, může vám vaše stávající matrace již neposkytovat dostatečné pohodlí.

Tipy pro výběr nové matrace:

Při výběru nové matrace je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou:

  • Typ matrace: Existuje mnoho typů matrací, z nichž každý má své vlastní vlastnosti a výhody. Nejčastějšími typy jsou pružinové matrace, pěnové matrace a matrace z paměťové pěny.
  • Tvrdost matrace: Tvrdost matrace by měla být vybrána podle vašich individuálních preferencí a potřeb. Pokud si nejste jisti, jakou tvrdost zvolit, je vhodné navštívit specializovaný obchod s matracemi a vyzkoušet si různé modely.
  • Velikost matrace: Matrace by měla mít správnou velikost pro váš postel. Pokud je matrace příliš malá, budete se na ní cítit stísněně. Pokud je příliš velká, nebude vám poskytovat dostatečnou oporu.
  • Cena matrace: Ceny matrací se mohou lišit v závislosti na typu, značce a materiálech. Je důležité stanovit si rozpočet a vybrat si matraci, která vám bude nejlépe vyhovovat v rámci vašich finančních možností.

Kvalitní matrace je investice do vašeho zdraví a pohodlí. Pokud si nejste jisti, zda je čas na výměnu matrace, poraďte se s odborníkem v obchodě s matracemi. Ten vám pomůže vybrat matraci, která bude nejlépe vyhovovat vašim individuálním potřebám a zajistí vám tak klidný a zdravý spánek.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.