Jak vybrat domácí ČOV pro běžnou domácnost?

Na domácí čistírnu odpadních vod již nepohlížíme jako na alternativní řešení. Stále dostupnější ceny, legislativní změny a zvyšující se důraz na ekologickou likvidaci splašků ji povýšili na standard. Pokud jste již zvážili všechna pro i proti a došli k závěru, že je pro vás ideální volbou, věnujte dostatek pozornosti samotnému výběru. Připravili jsme pro vás základní tipy, na co se zaměřit při hledání správného zařízení pro „průměrnou českou domácnost“ čítající 3-4 osoby.

Domovní ČOV pro 4 osoby patří k nejprodávanějším velikostem. Důvod je prostý – podle ČSÚ je průměrná velikost české rodiny 3,12 osob (platí pro 71 % obyvatel). Na trhu existuje poměrně velké množství zařízení uzpůsobených právě pro tento počet lidí. Zájemci o pořízení čistírny by však kromě velikosti měli přihlížet i k dalším faktorům.

Nebudete-li si vědět s výběrem vhodného zařízení vědět rady ani po přečtení tohoto článku, obraťte se na odborníky z projekční kanceláře ZAKRA a nechte si vypracovat projekt domácí ČOV na míru.

Opravdu vám bude stačit ČOV pro 4 osoby?

Mezi nejčastější chyby při výběru ČOV patří poddimenzování. Pokud vaše domácnost momentálně čítá pouze 2 členy, přirozeně vás to bude svádět k pořízení zařízení s kapacitou pro 2 osoby, resp. pro 1-3 osoby, což je údaj uvedený u čističek s nejmenší kapacitou. Zamyslete se však nad tím, jestli v blízké budoucnosti neočekáváte přírůstek. V takovém případě je mnohem výhodnější pořízení větší ČOV s kapacitou pro více osob. Vyhnete se díky tomu další nemalé investici, která by vás čekala v momentě, kdy se produkce odpadní vody výrazně zvýší.

Moderní ČOV umožňují regulaci

Zatímco s poddimenzovanou ČOV neuděláte vůbec nic, čistírna s o něco vyšší kapacitou, než jakou momentálně skutečně využijete, nabízí možnost regulace (tzn. úpravy chodu pomocí řídící jednotky). S ohledem na fakt, že životnost kvalitního zařízení bývá 25 a více let, je pořízení o něco většího modelu logickým krokem.

Rozhodujícím parametrem je ukazatel „počet eo“ (eo = ekvivalentní osoba), který udává množství odpadní vody v litrech. Počítá s tím, že jedna osoba vyprodukuje cca 100-120 litrů za den. Spíše než na velikost domácnosti proto spíše přihlížejte k reálné produkci splašků. V praxi totiž může nastat situace, kdy čtyřčlenná domácnost zatíží ČOV více než početnější rodina.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.