
Vlhké zdivo je opravdová katastrofa pro každou domácnost. Přece jen se jedná o nenápadný problém, kterého si nemusíte vůbec všimnout. I přesto dokáže absolutně zničit stěny vašeho domova. Jak poznáte vlhkost ve stěnách a jak probíhá následná sanace?
Hlídejte si klasické příznaky vlhkosti
V prvotních fázích postupující vlhkosti si nemusíte všimnout vůbec ničeho. Teprve až po nějaké době se začnou objevovat první náznaky potíží. Typicky se jedná o malé vlhké stopy na stěnách, a to zejména v oblasti podlahy a rohů. Hlídejte si odlupující se omítku a přílišné praskání zdí. Rozhodně si dávejte pozor také na těžký a zapáchající vzduch, který nezmizí ani v případě, kdy neustále větráte (nehledě na roční období). Především ve sklepních prostorech zpozorujete orosená okna a rychle postupující rez nejrůznějších konstrukcí, které se dotýkají stěn.
Chcete-li si hlídat případnou vlhkost trochu profesionálněji, určitě si pořiďte kvalitní domácí vlhkoměr. Tento malý příruční přístroj vám ihned sdělí, v jakém stavu jsou vaše stěny. Nevýhodou je fakt, že dokáže měřit jen do určité hloubky materiálů. Velkou výhodou je naopak jeho cena. Spolehlivé produkty si pořídíte už za částky okolo jednoho tisíce korun. Pravidelná kontrola vám přitom dokáže ušetřit klidně stovky tisíc.
Nejčastější metody sanace
Zjistili jste, že vaše stěny trpí vlhkostí? V takovém případě na nic nečekejte a sjednejte nápravu co nejdříve. Čím déle budete otálet, tím horší váš problém bude. Na scénu tedy přichází odborná sanace zdiva. Tento proces zajistí 100% vysušení vašich stěn a jejich následnou ochranu před budoucími hrozbami. Dá se provést rovnou několika odlišnými technologiemi. Každá z nich má své výhody, stejně jako slabé stránky. S čím můžete počítat?
Nejvíce náročnou metodou je podřezání zdiva. To spočívá v postupném nařezávání drážek s pomocí motorové, případně diamantové pily do vašich stěn. Do vytvořených drážek se následně vloží hydroizolační pláty (PE folie nebo sklolaminátové desky), které ochrání stěny před vlhkostí. Jednotlivé pláty se samozřejmě překrývají, aby mezi nimi nevznikala mezera. Po vyplnění celé stěny se vzniklé spáry zaplní cementovou suspenzí. Nevýhodou této metody je nutnost bourání, spousta nepořádku a nevhodnost pro starší a méně stabilní budovy. Jasnou výhodou je dosažení dlouhodobé odolnosti proti vlhkosti, snížení nákladů za vytápění a také radonové odstínění.
Pokud budete mít štěstí, postačí vám méně náročná sanace zdiva injektáží. Tato metoda se spoléhá na navrtání malých otvorů do vašich stěn. Do těch se následně tlakovou injektáží vpraví silikonová mikroemulze, silikonový krém, akrylátový gel nebo polyuretanová pryskyřice. Ta slouží jako hydroizolace. Daný postup se dá aplikovat z vnější strany stěn, díky čemuž nedojde k narušení vzhledu vašich interiérů. Navíc se výborně hodí do složitých zákoutí, jako jsou nejrůznější výklenky a schodiště. Nevyžaduje žádné bourání ani jiné náročné mechanické práce.
Za zmínku stojí také takzvaná aktivní elektroosmóza, která díky elektromagnetickému vlnění dokáže vysušit zdivo do libovolné hloubky. Díky rychlosti a nulovému mechanickému zásahu se nejčastěji používá třeba u historických památek a jinak specifických stavení.
Obraťte se na odborníky
Jak jsme již říkali, rozhodně na nic nečekejte a co nejdříve sjednejte nápravu. Zajímá vás izolace zdiva? V tom případě se mrkněte na známé české odborníky z firmy Izolace Hróz. Tam ihned zjistíte, jaké všechny metody izolace můžete uplatnit a v čem jsou specifické. Poté si stačí dohodnout prohlídku u vás doma, kde se pobavíte o konkrétním řešení.