Jak zvětšit malý byt? Pomůže nábytek na míru, osvětlení i dekorace!

V poslední době se nebývalému zájmu těší malometrážní byty, garsonky, ale také byty s jedním nebo dvěma pokoji navíc, které poskytují útulné městské bydlení. U menších bytů je však problém uskladnění všech věcí, ale také vybavení nábytkem nebo dekoracemi, aby zůstal prostor dostatečně vzdušný, poskytoval pohodlí a současně vypadal větší než ve skutečnosti. Zdá se to nadlidský úkol, ale s minimalistickým nábytkem na míru to jde!

Méně věcí a nábytek na míru

Při stěhování do menšího bytu je zásadní umět se rozloučit s nepotřebnými nebo nepoužívanými věcmi. Z prodeje ještě funkčních přístrojů, jako jsou zmrzlinovač, vaflovač, fritéza, nebo starých mobilních telefonů a laptopů lze utržit nemalé peníze, které lze investovat do kvalitního dřevěného nábytku na míru, který vhodně vyplní prostory u zdí, v rozích nebo nikách. Skříně poslouží k uložení veškerého oblečení, sportovních nebo sezónních věcí. Pro uložení lze zvážit také police nebo skříně přímo pod stropem nebo nade dveřmi.

Účelnost i chytré osvětlení

Samotný nábytek by měl být v menších bytech minimalistický a účelný, velkou variabilitu poskytují vestavěné skříně na míru s posuvnými dveřmi. Barvy je vhodné volit světlejší, tmavé odstíny dřeva by mohly působit rušivě a prostor opticky zmenšovat.

Naopak pro optické zvětšení se používají skla, zrcadla a chytře volené osvětlení. Dobře působí závěsné nebo stojaté lampy, osvětlovací LED pásky pod nábytkem, policemi a ve výklencích nebo pověšená zrcadla s moderním LED osvětlením. Opticky většího prostoru se také docílí světlými barvami na zdi a podlahové krytině, do módy se vrací bílé dřevěné obložení.

Velké a působivé dekorace

Právě na bílé zdi se dobře vyjímají velké obrazy nebo různé dekorace, může se jednat o nevšední nebo oblíbené umělecké dílo i vlastní trofeje z cest. Malé obrázky a mozaiky naopak působí v menším prostoru ještě menší a zapadnou. Obdobně je dobré volit velký gauč, který je možné dozdobit výraznými polštáři různých barev, geometrických tvarů, ve stylu quiltování nebo patchworku. To dodá místnosti na osobitosti. Současně nezapomeňte pořídit i zajímavý přehoz na postel a veškerý interiér dozdobit pomocí kovových prvků, které v malém prostoru dobře vyzní.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.