Jedovaté houby

Konec léta a podzim je ve znamení hub. Zvláště v posledních dnech návštěvníci lesa přinášejí domů plné košíky těchto darů lesa. V mnoha kuchyních se smaží, vaří, nebo zavařuje houbová nadílka. Ne vždy, skončí požití hub dobře. Ikdyž jsou všem známa rizika z požití neznámých hub, přesto skončí mnoho lidí každoročně v nemocnici. V tomto článku, se zaměříme na jedovaté houby, kterým se musíte vždy vyhnout!

Muchomůrka zelená (Amanita phalloides)

Doba: červenec až říjen

Výskyt: Listnaté lesy, hlavně pod duby, buky a habry. V jehličnatých lesích vzácně.

Popis: Klobouk houby nejdříve připomíná zvonec, později může být až plochý. Bývá 5 – 13 cm široký.

Barva je zelenožlutá nebo olivově zelená. Lupeny jsou husté, trvale čistě bílé. Bílý blanitý závoj. Tato houba patří k nejjedovatějším na světě.

Strmělka potůčková (Clitocybe rivulosa)

Doba: srpen až říjen

Výskyt: Na polích, loukách, pastvinách nebo travnatých okrajů cest.

Popis: Klobouk bývá plochý, trochu vmáčklý, asi 4 – 7 cm široký. Barva klobouku je nahoře bělavá, dole hnědá. Dužnina bělavá, která nemění barvu.

Čirůvka sálající (Tricholoma aestuans)

Doba: září až říjen

Výskyt: Vyskytuje se v písčitých borech.

Popis: Klobouk plošně rozprostřený, s malým hrbolkem na středu. Okraje sou zvlněné. Barva je světle olivově žlutá, v dospělosti je jemně šupinatý. Když je houba vlhká, je slizká. Pokud ji sníte, způsobí zvracení.

Žampion zápašný (Agaricus Xanthodermus)

Doba: červen až říjen

Výskyt: Objevuje se v listnatých lesích, hájích a parcích.

Popis: Klobouk je v mládí oválný nebo polokulovitý. V dospělosti se stává plochým. Jeho šířka je 5 – 15 cm. Barva je bělavá nebo šedobílá. Pokud se otlačí, zežloutne. Lupeny jsou bledé, ale později se mohou změnit až v tmavě hnědou. Dužnina je bílá, ale pozvolna zežloutne až zhnědne. Má odpornou vůni. Pokud si jej spletete s jedlým žampionem hlíznatým, vyvolá u vás nevolnost a zvracení.

Kuřátka sličná (Ramaria formosa)

Doba: červenec až říjen

Výskyt: Vyskytuje se hojně v lesích.

Popis: Připomíná keříček. Může mít až 15 cm v průměru. Větvičky jsou lososově růžové, masové nebo žlutookrové. Dužnina je v mládí narůžovělé, postupně zesvětlá do bílé barvy.

Hřib satan (Boletus satanas)

Doba: červenec až září

Výskyt: Rostě hlavně pod duby, habry, lískami a lípami. Roste zásadně na vápencovém podkladě.

Popis: Klobouk je polokulovitý, pak vypouklý až plochý. Bývá široký 5-25 cm. Rourky jsou v mládí žluté, pak zelenožluté, u třeně vykrojené. Když se poraní, zmodrají. Póry jsou drobné a okrouhlé, nejdříve žlutooranžové, brzy se však změní na karmínovou. Dužnina je bílá, na řezu se buď nezmění, nebo zmodrá.

Ryzec ryšavý (Lactarius rufus)

Doba: Roste od května do pozdního podzimu.

Výskyt: Jehličnaté lesy, pod listnáči méně rozšířený.

Popis: Klobouk je 3 -10 cm široký s mírně vyhloubeným středem. Lupeny jsou nejdříve bílé, později narezlé. Dužnina je pevná, okrová. Při naříznutí vytéká bílé palčivé mléko.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.