Konec léta a podzim je ve znamení hub. Zvláště v posledních dnech návštěvníci lesa přinášejí domů plné košíky těchto darů lesa. V mnoha kuchyních se smaží, vaří, nebo zavařuje houbová nadílka. Ne vždy, skončí požití hub dobře. Ikdyž jsou všem známa rizika z požití neznámých hub, přesto skončí mnoho lidí každoročně v nemocnici. V tomto článku, se zaměříme na jedovaté houby, kterým se musíte vždy vyhnout!
Muchomůrka zelená (Amanita phalloides)
Doba: červenec až říjen
Výskyt: Listnaté lesy, hlavně pod duby, buky a habry. V jehličnatých lesích vzácně.
Popis: Klobouk houby nejdříve připomíná zvonec, později může být až plochý. Bývá 5 – 13 cm široký.
Barva je zelenožlutá nebo olivově zelená. Lupeny jsou husté, trvale čistě bílé. Bílý blanitý závoj. Tato houba patří k nejjedovatějším na světě.
Strmělka potůčková (Clitocybe rivulosa)
Doba: srpen až říjen
Výskyt: Na polích, loukách, pastvinách nebo travnatých okrajů cest.
Popis: Klobouk bývá plochý, trochu vmáčklý, asi 4 – 7 cm široký. Barva klobouku je nahoře bělavá, dole hnědá. Dužnina bělavá, která nemění barvu.
Čirůvka sálající (Tricholoma aestuans)
Doba: září až říjen
Výskyt: Vyskytuje se v písčitých borech.
Popis: Klobouk plošně rozprostřený, s malým hrbolkem na středu. Okraje sou zvlněné. Barva je světle olivově žlutá, v dospělosti je jemně šupinatý. Když je houba vlhká, je slizká. Pokud ji sníte, způsobí zvracení.
Žampion zápašný (Agaricus Xanthodermus)
Doba: červen až říjen
Výskyt: Objevuje se v listnatých lesích, hájích a parcích.
Popis: Klobouk je v mládí oválný nebo polokulovitý. V dospělosti se stává plochým. Jeho šířka je 5 – 15 cm. Barva je bělavá nebo šedobílá. Pokud se otlačí, zežloutne. Lupeny jsou bledé, ale později se mohou změnit až v tmavě hnědou. Dužnina je bílá, ale pozvolna zežloutne až zhnědne. Má odpornou vůni. Pokud si jej spletete s jedlým žampionem hlíznatým, vyvolá u vás nevolnost a zvracení.
Kuřátka sličná (Ramaria formosa)
Doba: červenec až říjen
Výskyt: Vyskytuje se hojně v lesích.
Popis: Připomíná keříček. Může mít až 15 cm v průměru. Větvičky jsou lososově růžové, masové nebo žlutookrové. Dužnina je v mládí narůžovělé, postupně zesvětlá do bílé barvy.
Hřib satan (Boletus satanas)
Doba: červenec až září
Výskyt: Rostě hlavně pod duby, habry, lískami a lípami. Roste zásadně na vápencovém podkladě.
Popis: Klobouk je polokulovitý, pak vypouklý až plochý. Bývá široký 5-25 cm. Rourky jsou v mládí žluté, pak zelenožluté, u třeně vykrojené. Když se poraní, zmodrají. Póry jsou drobné a okrouhlé, nejdříve žlutooranžové, brzy se však změní na karmínovou. Dužnina je bílá, na řezu se buď nezmění, nebo zmodrá.
Ryzec ryšavý (Lactarius rufus)
Doba: Roste od května do pozdního podzimu.
Výskyt: Jehličnaté lesy, pod listnáči méně rozšířený.
Popis: Klobouk je 3 -10 cm široký s mírně vyhloubeným středem. Lupeny jsou nejdříve bílé, později narezlé. Dužnina je pevná, okrová. Při naříznutí vytéká bílé palčivé mléko.