Kdy vám realitní kancelář musí vrátit rezervační poplatek?

Rezervační poplatek je běžnou součástí procesu nákupu nebo pronájmu nemovitosti. Mnoho lidí si ale není jistých, kdy na něj realitní kancelář má a nemá nárok. V tomto článku se dozvíte, v jakých situacích vám realitní kancelář musí rezervační poplatek vrátit.

Pokud nedojde k uzavření smlouvy

Realitní kancelář má nárok na rezervační poplatek pouze v případě, že dojde k uzavření kupní nebo nájemní smlouvy mezi kupujícím a prodávajícím, respektive nájemcem a pronajímatelem. Pokud k uzavření smlouvy z jakéhokoli důvodu nedojde, realitní kancelář vám musí rezervační poplatek vrátit.

Pokud realitní kancelář nesplní své povinnosti

Realitní kancelář má ze zákona i ze smlouvy s klientem určité povinnosti. Pokud realitní kancelář tyto povinnosti nesplní, máte nárok na vrácení rezervačního poplatku. Mezi povinnosti realitní kanceláře patří například:

  • Zprostředkování prohlídky nemovitosti
  • Poskytování pravdivých informací o nemovitosti
  • Zajištění právního servisu
  • Komunikace s klientem

Pokud je rezervační smlouva neplatná

Rezervační smlouva musí obsahovat určité náležitosti, aby byla platná. Pokud rezervační smlouva tyto náležitosti neobsahuje, je neplatná a realitní kancelář vám musí rezervační poplatek vrátit. Mezi náležitosti rezervační smlouvy patří například:

  • Identifikace prodávajícího a kupujícího
  • Popis nemovitosti
  • Výše rezervačního poplatku
  • Termín pro uzavření kupní smlouvy
  • Podmínky pro vrácení rezervačního poplatku

Pokud se jedná o nestandardní poplatek

Realitní kancelář si může za zprostředkování nemovitosti účtovat provizi. Rezervační poplatek by ale měl sloužit pouze k zajištění rezervace nemovitosti a neměl by být zaměňován s provizí. Pokud si realitní kancelář účtuje nestandardně vysoký rezervační poplatek, který má spíše charakter provize, máte nárok na jeho vrácení.

Pokud jste odstoupili od rezervační smlouvy ve lhůtě

V některých případech máte ze zákona nárok odstoupit od rezervační smlouvy ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření a realitní kancelář vám musí vrátit rezervační poplatek. To platí například v případě, že jste si nemovitost nekoupili kvůli tomu, že vám banka neschválila hypotéku.

Pokud realitní kancelář jednala v rozporu s dobrými mravy

Realitní kancelář by se měla chovat ke klientům korektně a v souladu s dobrými mravy. Pokud realitní kancelář jednala v rozporu s dobrými mravy, máte nárok na vrácení rezervačního poplatku. To platí například v případě, že vás realitní kancelář k uzavření smlouvy nutila nebo vám zatajila důležité informace o nemovitosti.

Důležité rady:

  • Před podpisem rezervační smlouvy si ji pečlivě přečtěte a ujistěte se, že rozumíte všem jejím ustanovením.
  • Pokud máte pochybnosti o platnosti rezervační smlouvy, obraťte se na advokáta.
  • V případě, že realitní kancelář odmítá vrátit rezervační poplatek, můžete se obrátit na Český úřad pro dohled nad realitní činností.

Rezervační poplatek je užitečným nástrojem pro zajištění rezervace nemovitosti. Je však důležité znát svá práva a vědět, kdy na něj realitní kancelář nemá nárok.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.