Spoustu let pěstuji svoje oblíbené klívie nebo-li řemenatky. Tyto pokojové květiny pocházejí z Jižní Afriky. Jsou to trvalky s dlouhými listy, které při úklidu otírám vlhkým hadříkem.
U nás se řemenatkám daří v květinové stěně, velkým rostlinám potom v květináči na zemi. Když kvetou, jsou nepřehlédnutelné. Zaslouží si moji péči.
Po odkvětu odříznu z květiny tobolku se semeny, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Právě doba po odkvětu je vhodná také pro přesazení květiny. Používám většinou zakoupenou zeminu pro pěstování pokojových rostlin, případně do ní přimíchám zahradní kompost.
Klívie
Květináčem s klívií nikdy neotáčím, protože změnu dopadu slunečních paprsků nesnáší. Hned by mi oplatila padáním květů. Naopak, co má ráda je světlé místo blízko okna, ne však v dosahu prudkého sluníčka. Je to rostlina, kterou si mohu dovolit umístit i do rohu místnosti, kde je málo světla. Nevadí jí to. Snáší dobře pokojovou teplotu i suchý panelákový vzduch. V teplých letních dnech rostlinu zalévám poměrně hodně, v období klidu minimálně. Kliviím občas (asi po šesti týdnech) přilepším tyčinkovým hnojivem.
Klívie
Další květinou, která mi dělá radost na jižním okně, je kolopejka. Pochází z Asie a tropické Afriky, ale přímé slunce nesnáší. Od června do konce srpna je na letním bytě ve venkovní pergole, ale opět jako u klívie – i tato rostlina snese suchý vzduch v paneláku. Jedná se o tučnolistou rostlinku. Kvete sytě barevnými květy. Měla jsem již kolopejku červeně, oranžově i žlutě kvetoucí. Zalévám pouze mírně, při nadměrném zalití by mohly rostlině začít uhnívat kořínky. Když květina kvete, zalívám výhradně do misky. Přesazuji ji v březnu a v dubnu. Do kompostu, při přesazování, přidávám písek a rašelinu.
Kolopejka
Dočetla jsem se, že kolopejka patří k tzv. krátkodenním rostlinám. K tomu, aby se jí vytvořila poupata je třeba šest týdnů a méně než 12 hodin světla denně.