Kompost na zahradě je zdrojem výživného hnojiva. Jak o něj pečovat?

Kompostéry jsou velmi jednoduchým způsobem, jak můžete mít na zahradě kompost, aniž byste se do něj museli dívat. Některé vypadají velmi elegantně a na zahradě vám nebudou překážet. Navíc zpracujete bio odpad ze svého domova a získáte jedinečné hnojivo pro vaše rostliny doma i na zahradě. Jaký kompostér vybrat a jak o kompost pečovat? Je to velmi jednoduché a kompostéry si můžete vyrobit nebo koupit za pár korun. Podívejme se, jaký pro vás bude nejlepší.

Malá vs. velká zahrada

Pro velkou zahradu jsou nejlepší kompostéry ze dřeva, které si snadno vyrobíte sami. Dřevěné plaňky nebo trámky natřete ochranným nátěrem a umístěte na vhodné místo. Použít ale můžete také šestihranné plastové konstrukce. Jsou lehké a mají dlouhou životnost. Pro menší zahrady jsou lepší plastové kompostéry s uzavřenými stěnami i víkem. Zakoupíte je v každém hobby marketu, takže ho nemusíte ani složitě shánět.

Jak založit kompost?

Do kompostu se hodí všechny rostlinné, organické materiály, včetně slupek a odřezů z ovoce a zeleniny. Zbytky jídla nebo živočišné produkty tam nedávejte. Plevel, kamení, sklo, keramika nebo plasty sem také nepatří. Při zakládání můžete smíchat všechny žádoucí suroviny dohromady, anebo z nich dělat vrstvy. Jestli chcete rychlé vytvoření hnojiva, měli byste na sebe dávat trávu, listí a nakonec zeminu v 5 centimetrových vrstvách.

Nezapomeňte kompost také prolévat vodou nebo zředěným drůbežím trusem. Díky tomu se budou množit bakterie, díky kterým se kompost rozloží mnohem rychleji. Může se stát, že na kompostu začne rašit plevel. V tomto případě ho musíte okamžitě odstranit, protože znehodnotí kvalitu výsledného hnojiva. Navíc by se vám potom objevil na záhonech u rostlin, které s tímto hnojivem budete vyživovat. Díky správnému kompostování ušetříte hodně peněz a péče o něj je velmi jednoduchá. Jestli na něj máte místo, rozhodně byste neměli váhat.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.