Konvalinka vonná

Konvalinka vonná je prastará lékařská rostlina, které se používala hlavně v lidovém lékařství v Rusku. Je prudce jedovatá, avšak se používá jako lék proti nemocem srdečním, padoucnici aj. Květů nenaložených v octě nebo ve víně se používalo jako léku k tišení bolesti v hlavě. 

Máte-li v zahradě trsy konvalinek, vyryjte se na podzim několik puků. Zasaďte je do květináčů se směsí těžší půdy a listovky. Květináče přeneste do studeného skleníku nebo pařeniště. Na začátku roku si každý týden doneste domů jeden květináč s konvalinkami a těšte se z postupného rozkvétání rostlin, které vám připomenou jaro. Pravidelně je zalévejte, aby rychle rostly.

Pokud je země suchá, konvalinky v zahradě začátkem března zalijte a pak nad nimi postavte skleněnou či plastovou stříšku. Urychlíte tak jejich růst. Mrzne-li ochraňte je na noc vrstvou novin. Jakmile se začnou objevovat listy, můžete skla přes den odkládat.

Pro změnu doporučuji pěstovat i jiné druhy konvalinky než tradiční bílé se zvonkovitými květy. Kultivar Rosea s krásnými růžovými květy nebo vzácný druh Albosriata se žlutozelenými pruhovanými listy.

Legenda nakonec:

Kdysi dávno žil v lese svatého Leonarda na jihu Anglie hrůzostrašný drak. Podnikal nájezdy do okolí, loupil dívky a vůbec působil velké škody. V lese však žil kovář Leonard, který se s drakem utkal. Řadu let zněl krajem řev a řinčení železa, jak ti dva spolu na pasekách bojovali, ale nakonec byla bestie přemnožena a Leonard vyšel z boje jako vítěz. Leonard byl odměněn tak, že ho až do smrti nemohla uštknout zmije, a dokonce ani slavík nesměl v lese zpívat, aby – teď už svatého Leonarda – nerušil ze spánku. Kamkoliv dopadla kapka krve tohoto dobrého muže, vyrostly konvalinky. Rostou tam v hojném množství do dnešních dnů.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.