Koupě polorozpadlé barabizny nemusí být špatný nápad

Pořídit si rodinný domek v perfektní kondici může přijít na pěkných pár milionů i v oblastech, které nepatří mezi ty nejatraktivnější. A takové peníze nemá každý. Neznamená to však, že by snad bylo hned potřeba na život v rodinném stavení rezignovat. Existují i jiné možnosti.

Jednou z těch stále populárnějších je koupě stavby v mizerném stavu. Tyto domky se prodávají skutečně levně, nicméně aby se v nich dalo žít, je většinou potřebná rozsáhlá rekonstrukce.

Rekonstrukce není zadarmo

Hodně lidí si představuje, že si koupí poničený dům za malé peníze a během krátké doby ho dají dohromady, pokud možno skoro zadarmo.

V takovýchto stavbách většinou nefunguje elektřina ani mnoho dalších věcí. Často je proto nezbytné provést rozsáhlé rekonstrukční práce, aby se nakonec dalo v domě bydlet, což stojí peníze.

Proto je nutné si vše potřebné předem spočítat. Základem je samozřejmě zjistit, co všechno bude potřeba na domě opravit a kolik to bude zhruba stát ještě před jeho případnou koupí.

Hodně věcí se dá provést svépomocí, třeba ve volném čase, nicméně kupříkladu takovou výměnu rozvodů musí za všech okolností dělat certifikovaný elektrikář. A pracovní síla také není zdarma.

Představy, že se za pár set tisíc koupí barabizna, která se pak dá během pár týdnů dohromady za několik desítek tisíc, jsou naprosto naivní. Často je nutné do takovéhoto projektu nacpat vyšší stovky tisíc, možná i milion.

Materiál

Jak už zaznělo o několik řádků výše, některé práce je vhodné přenechat profesionálům. Hodně toho ale zvládne svépomocí i laik. S trochou snahy může poučený začátečník nahodit novou fasádu, položit plovoucí podlahu a samozřejmě vymalovat. Opravit se dají do jisté míry vlastními silami také plechové střechy. Jen to chce mít tu správnou krytinu.

Obecně je potřeba k takovéto rekonstrukci nakoupit dostatečné množství stavebnin typu cement, pálené cihly a mnoho dalšího, nemluvě o pracovních nástrojích. Vytvořit si z levné polorozpadlé ratejny pěkný domov je sice možné, ale nejde to snadno a už vůbec ne zadarmo.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.