Které bylinky nesmí chybět na vaší zahradě i v kuchyni?

Každá hospodyně vám řekne, že není nic lepšího, než čerstvé bylinky pro přípravu jídla celé rodině. Jaké bylinky pěstovat a které jsou ty nejlepší pro dochucení jídel? Podívejte se na seznam nejdůležitějších bylinek pro vaši zahradu i kuchyň.

Jasnou stálicí všech českých zahrad je petržel

Těmi nejdůležitějšími bylinkami, které určitě potkáte snad na každé české zahradě, jsou stálice jako petržel nebo libeček. Používají se často do polévky nebo jakýchkoliv dalších pokrmů. Vedle nich určitě najdete i pažitku, majoránku a kopr, to jsou další velmi časté české bylinky. Pojďme se ale odtrhnout od těchto stálic a zaměřme se na další oblíbené bylinky.

Pro zajímavé dochucení jídel vám stačí dvě bylinky. Tou první je bezesporu tymián. Skvěle chutná u jídel, kde dominují rajčata nebo sýry, do italských pokrmů je tymián nejčastěji používaný. Pomáhá podobně jako mateřídouška od kašle a problémů s dýchacími cestami.

Oregano ve vaší kuchyni oceníte

Tou druhou bylinkou pro skvělé dochucení vašich pokrmů je oregano. Jeho český název, dobromysl, jasně ukazuje na pozitivní účinky pro mysl a psychický stav. Kromě léčivých účinků ale také dobře chutná a bude skvěle doplňovat, podobně jako tymián, všechny pokrmy z rajčat.

Čerstvá bazalka je další úžasnou bylinkou, která si zaslouží své místo na vaší zahradě i v kuchyni. Bazalka má nádhernou vůni, a tak skvěle okoření jakékoliv svěží jídlo. Dobře chutná sušená i její čerstvé lístky.

Máta pomůže vašemu zdraví i zpříjemní letní dny

Mátu určitě znáte především z letního drinku mojito. Má skvělé chladivé účinky, a tak se mimo svěžích drinků používá i do mastí proti bolesti. Vedle těchto účinků a pro zpříjemnění letních dní vám máta poslouží i pro lahodný čaj, který díky aromatické vůni skvěle protáhne vaše dýchací cesty.

Poslední bylinkou, která by určitě neměla na vaší zahradě chybět, je meduňka. Jemná vůně i chuť vás příjemně uklidní a hodí do psychické pohody. Nejčastěji se používá na přípravu čaje, můžete z meduňky připravit i sladký a lahodný sirup.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.