Láska na první dotyk

Zrak je asi nejdůležitější ze všech našich smyslů. Vnímáme jim až 80% veškerého dění kolem sebe. I květiny vnímáme hlavně zrakem. Očima doslova hltáme nepřeberné množství barev, rozmanitost tvarů květů i listů, těší nás jejich křehkost.

Když si květinu prohlédneme, většinou k ní ještě přivoníme. Přičichnout si ke květině není jen výsadou žen, i muži se nechají rádi jejich vůněmi zlákat. A co další smysly? Vyzkoušeli jste si někdy zavřít na malou chvilku oči a květinu si prohlédnout rukama? Hmat je k poznávání světa užitečný a jeho receptory máme umístěny po celém těle. Každá z rostlin je jiná, některé můžeme vnímat všemi smysly najednou, některé se zdají být na omak příjemné, jiné působí bolest nebo změny teploty, některé z nich si říkají o dotek nebo pohlazení. Doteky si můžeme prožít díky nervovým zakončením v kůži. Jemné huňaté květenství Celosie – nevadlce vnímáme rukama jako hebkého plyšáka, křehké okvětní lístky růží skropené rosou nás k dotyku přímo vybízejí, taky vznešené anturie či lístky čistce. Jako malé děti jsme zabořili svoje nosy do odkvetlých hlaviček pampelišek, aby jsme si užili hebkost jejich padáčků. Exotické květy nás zase lákají pestíky a neobvyklým tvarem.

Na druhou stranu známe i rostliny, které dokážou zranit a způsobit nám bolest. Kopřivu pozná každé malé dítě a zdaleka se jí vyhne. Trn, ať už pochází z obyčejného bodláku nebo nejnovější variety růže zabodnutý do kůže není nic příjemného. A to nemluvě o rostlinách, které dokáží pouhým otřením o vaši pokožku způsobit mnohé zdravotní problémy. Existují i květiny, které mají neobvyklé květenství, délku a tvar pestíků i listenů.To potom stačí popustit uzdu fantazii a složením svých květů připomínají hmyz, housenky, těla pavouků či jiných zvířat a je tedy na každém z nás, jestli bude tyto dotyky vnímat jako příjemné nebo odpuzující.

Spojením hmatu a sluchu budeme obohaceni ještě o jeden dar, který nám květiny dávají. Porozumíme jejich řeči. Šustění listů, ševelení rostlin po dešti, chrastění a hrkání dozrálých tobolek nám prozrazuje, že na život člověka mají blahodárný léčivý efekt, který je navíc bez vedlejších účinků. Šikovný florista dokáže na vaše přání vytvořit kytici nejen krásnou, ale i příjemnou na dotek.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.