Laskavec

Laskavec, rostlina pocházející z Jižní Ameriky a řazená mezi pseudoobiloviny, je dekorativní na pěstování nenáročná letnička, jíž se nejlépe daří na slunných místech chráněných před větrem. Dále preferuje rovněž vápenitou a humózní půdu s dostatečnou zálivkou během období sucha. Růst může na záhonech stejně jako v nádobách na terasách. Může rovněž zplanět a občas se tak vyskytnout i ve volné přírodě.

Vysévá se v dubnu přímo na vybrané stanoviště a sadba se následně jednotí, rostliny však lze i předpěstovávat v březnu v pařeništích. Laskavec poměrně špatně snáší mráz.

Hranatý červený stonek dorůstá výšky sedmdesáti až osmdesáti centimetrů a na něm se vytvářejí převislé červenofialové, zelenočervené či zelené klasy dlouhé až půl metru.

Laskavec kvete od července až do prvních mrazů.

Využívá se při výrobě suchých vazeb, papíru, barev, kosmetiky, slouží jako zelené hnojivo, semena obsahující aminokyseliny, tuky a vitamíny se mohou zpracovat i na mouku, jedlé jsou i na minerály a vitamíny bohaté listy. Jako zelenina se pěstuje hlavně v Africe a Asii, slouží i jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.