Leknín

Leknín je vodní rostlina s tlustým oddenkem, díky němuž zakořeňuje v zemi. Dále má dlouhé vejčitě okrouhlé řapíkaté listy a velké bílé květy, jež však mohou být u křížených exemplářů i řůžové, červené, modré či žluté.

Leknín roste na slunných až polostinných místech v mělkých vodních nádržích, rybnících, jezírcích i bazénech, a u některých odrůd vyžaduje teplejší vodu.

Rozmnožuje se semeny a v dubnu též dělením.

Pokud si ho chceme vypěstovat ze semen, je třeba nechat tato semena přezimovat ve vodě a na jaře je zasít do nádob umístěných v mělké vodní nádrži. V druhém roce se pak rostliny přesadí na dno vodní nádrže nebo do košů, v nichž je lze na zimu přestěhovat do sklepů nebo je zasypat vrstvou listí a ochránit je tak před mrazem. Rostliny vyžadují těžší, živější zeminu s vrstvou písku na povrchu, v případě rostlin pěstovaných v koších je tyto třeba vždy po několika letech přesadit, aby byly schopné tvořit květy i nadále.

Volně rostoucí lekníny jsou u nás chráněné.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.