Levandule – královna středomořských bylinek

Královnou mezi středomořskými bylinkami je bezesporu levandule. Vyniká výrazně modrofialovými květy a intenzivní vůní. Levandule byla hojně pěstována a využívání již ve starém Řecku. 

Pomáhá při nespavosti, proti stresu, bolestem hlavy a tlumí kašel. Působí na dobré trávení, zmírňuje křeče, bolest při ženských potížích i revmatismu. Masáž levandulovým olejem uklidní tělo i mysl. Levandulová mast má zase hojivé, antiseptické a regenerační účinky.

Silnou vůni vydává při doteku celá rostlina. Květy na sušení sklízíme těsně před rozkvětem ve slunném dni, mají pak nejvíce účinných látek. Snítky zabalené v plátěném sáčku nám provoní skříně a oděvy ochrání před moly a jiným hmyzem.

Aby dobře prospívala, potřebuje levandule plné slunce a dobře propustnou, lehčí půdu. Při delším suchu ji prospěje menší zálivka. Po odkvětu zkrátíme větvičky přibližně na jednu třetinu, nikdy ne do starého dřeva, z kterého by špatně obrážela. Hnojení není třeba, brzy zjara můžeme přidat trochu uleželého kompostu. Nové výhony jsou pak odolnější a v zimě nezmrznou. Pro lepší přezimování pomůže také lehké vzdušné zakrytí.

U nás je nejznámější a nejčastěji pěstovaná levandule lékařská, odolává mrazu až do -28°C. Naopak levanduli francouzskou zdobí velká květenství, ale vydrží pouze do -8°C, proto ji pěstujeme jako přenosnou rostlinu nebo letničku.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.