Macešky

Macešky jsou vytrvalé rostliny, které se u nás ale pěstují jen jako dvouletky. Vyšlechtěny byly z původně planě rostoucích violek a v podobě, jakou známe dnes, jsou známy teprve od devatenáctého století.

Macešky kvetou hlavně v období od dubna do června, někdy ale i na podzim, v závislosti na době, kdy byla jejich semena zasazena. Květy bývají pestrobarevné i jednobarevné, s okem i bez.

Chceme-li se dočkat květů na jaře, měla by být semena zasazována do půdy v červnu a červenci, chceme-li květy na podzim, sázíme semena teprve zjara. Pokud pak vysazujeme tato v červnu, kvetou macešky hned dvakrát, na podzim i na jaře následujícího roku, jejich květy jsou však v tomto případě menší.

Maceškám se nejlépe daří v humózní půdě s dostatkem živin, na slunci či v polostínu, s mírnou zálivkou. Semena zasetá do této půdy nesmí být vystavena suchu, ke vzcházení dochází asi po deseti dnech; v teplých oblastech sázíme přímo do záhonu nebo truhlíku, v chladných oblastech raději předpěstováváme na chladnějším a světlém místě. Přesazování je možné bez problémů i v době kvetení.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.