Mango

Mangovník je až čtyřicetimetrový a až patnáct metrů široký stálezelený strom původně pocházející z jihovýchodní Asie, jenž může plodit i starý jako Metuzalém, tedy až po tři staletí. Existuje nepřeberně jeho typů a i samo jeho ovoce může mít rozmanité tvary, velikost, barvu, chuť i dobu dozrávání.

Jeho plody, jeden z nejchutnějších druhů tropického ovoce, mohou být tmavě zelené, zeleno-žluté, žluté, červené, oranžové či růžovo-červené a jeden plod může vážit i dost přes kilogram. Plody jsou typicky vonící, sladké, šťavnaté, s vlákny i bez nich, nejlepší z nich jsou ty dozrálé přímo na stromě. V našich podmínkách plody dozrávají zpravidla mezi polovinou září a listopadem, nejranější odrůdy zrají ale již v srpnu a nejpozdnější naopak až v březnu následujícího roku.

Mango je rostlina samosprašná, k získání plodů je tedy dostačující i pouze jediná rostlina. Tato rostlina by měla mít při pěstování dostatek světla a tepla, v zimě vyžaduje patnáctistupňovou teplotu. Pro pěstování vyhovuje běžný substrát pro pokojové rostliny, ke hnojení je třeba používat hnojiva s nízkým obsahem dusíku a naopak vyšším obsahem fosforu a draslíku a s obvyklými stopovými prvky. Vhodné je i hnojení na list, v zimě by se pak ale hnojit nemělo nebo by toto mělo být prováděno jen v omezeném množství.

Rostliny jsou velmi náchylné na chlad. Květy mohou být poškozeny již při teplotě osmistupňové a celé rostliny hynou či utrpí vážnou újmu již po několika hodinách při teplotách kolem bodu mrazu.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.