Máta

Máta je snad nejsvěžejší ze všech bylinek. Její chuť a vůně ochlazuje a osvěžuje. Je cennou léčivou rostlinou. Pěstuje se mnoho druhů, proto je vzhled, vůně i chuť velmi rozmanitá.

Pomáhá při trávících obtížích, nadýmání a žaludečních křečích. Mátový čaj má navíc velmi osvěžující, lahodnou chuť i vůni. Chuť máty je velmi výrazná, proto ji vždy musíme dát jenom malé množství. Používá se i k přípravě různých koktejlů. Například do mojita, kde se kombinuje s třtinovým cukrem, bílým rumem, limetkou a ledem. Hodí se i do ovocných salátů a dezertů.

Pěstování máty je jednoduché. Všechny máty jsou vlhkomilné, vyžadují dostatek vláhy. Svědčí jim stinné a či polostinné stanoviště, ale snesou i slunce. Velmi ozdobné jsou například odrůdy pestrolisté, velmi pěkně vypadají ty s bíle panašovanými okraji lístků. Dekorativní vzhled na jejich chuti ani vůni nic nemění. Všichni určitě známe mátu peprnou s výraznou peprmintovou vůní. Máta polej je zase naopak skvělá půdokryvná rostlina, které se daří na vlhkých místech. Pozor na to, že máty rostou v dobrých podmínkách velmi bujně a rychle se rozrůstají do šířky.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.