Mečík

Mečík je u nás známá hlíznatá rostlina s mečovitými listy a klasovitým květenstvím. Pochází především z jihu Afriky, kteréžto odrůdy byly a jsou šlechtěny, nebo také přímo od nás ze střední Evropy. Preferuje písčitohlinitou půdu bohatou na živiny a slunná stanoviště, nedaří se mu naopak v půdě suché, těžké a zamokřené a na příliš větrných místech.

Hlízy se vysazují na začátku května, asi deset centimetrů hluboko a dvacet centimetrů od sebe, v závislosti na odrůdě. Z nich vyrůstají rostliny vysoké od třiceti centimetrů do více než metru, jež kvetou od července do září. Květy jsou různých barev, vícebarevné i zkadeřené, na rostlině tyto vydrží jen krátce, nanejvýš dva týdny. Po celou dobu růstu a kvetení vyžadují tyto rostliny dostatek vláhy.

Po odkvetení se odstraňuje stvol, na podzim se hlízy vyjímají z půdy, osuší se a uloží do krabice s pilinami k přezimování na chladném, suchém a tmavém místě. Hlízy vznikají každoročně nové a často kolem sebe mají i povícero dceřiných hlíz, z nichž se dají během asi tří let vypěstovat nové kvetoucí rostliny. Planě rostoucí odrůdy se pak mimo hlíz množí i semeny.

Mečík bahenní je u nás velice vzácně se vyskytující a chráněný.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.