Na co se ptát na osobní prohlídce bytu?

Každá osobní prohlídka bytu představuje velký krok při výběru nemovitosti. Jde o chvíli, kdy vše vidíte na vlastní oči a navíc máte možnost zeptat se na některé velmi důležité dotazy spojené s technickým i právním stavem vybrané nemovitosti. Existuje tak několik základních dotazů, které by neměly chybět na žádné prohlídce nemovitosti hlavně v případě, kdy se rozhodujete o koupi.

Zeptejte se na podrobnosti o vlastnickém právu

V případě bytu je velmi důležité vědět hlavně to, jestli je v osobním nebo družstevním vlastnictví. V případ družstevního vlastnictví totiž může být problém se zařízením klasického hypotečního úvěru. Na druhou stranu právě takové byty bývají o něco levnější.

Technický stav a nedávné rekonstrukce

Pokud je na prohlídce nemovitosti rovnou majitel, dozvíte se informace z první ruky. I makléř by vám však měl poskytnout základní informace týkající se technického stavu. Ptejte se na elektrické rozvody a případné rekonstrukce v bytě i na celém domě. Může jít o zateplení, nový výtah a podobné.

Kolik stojí služby a náklady do fondu oprav

Další důležitý dotaz směřuje na pravidelné měsíční platby ve formě fondu oprav a nákladů na služby, jako jsou odpad, vytápění, elektřina a podobné. Část tohoto vyúčtování je sice variabilní a záleží na spotřebě, ale uděláte si hrubý obrázek o tom, kolik může každý měsíc stát život v takovém bytě a jak s tím pracovat při vymýšlení splátky na hypotéku.

Jací jsou sousedé

Častou otázkou je také to, jestli jsou sousedé klidní a nedělají zbytečné problémy. V tomto případě doufejte v upřímnou odpověď, ale zároveň buďte obezřetní a sami si všímejte náznaků, které mohou ukazovat například na nepořádné, hlučné nebo jinak problematické sousedy. Nenápadně se můžete zeptat také jiných lidí ve stejném bytovém domě, ať si uděláte kompletní obrázek ještě před podpisem rezervační smlouvy.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.