Na co si dát pozor při sjednání hypotéky?

Pro financování bydlení je nejčastější volbou právě hypoteční úvěr. Existuje proto hned několik dobrých důvodů včetně relativně nízké úrokové sazby v porovnání s jinými půjčkami. Ovšem i tady platí, že je možné naraziv na opravdu výhodnou nabídku a zároveň i takové varianty, u který zaplatíte zbytečně hodně na poplatcích a úrocích. V článku se dozvíte, na co si dát pozor při sjednávání hypotéky.

Měsíční splátka

Sjednání nové hypotéky bývá na určité časové období. Od výsledné půjčované částky a celkové doby pro splácení se následně odvíjí výše pravidelné měsíční splátky. Ta by měla být taková, aby příliš nezatěžovala rodinný rozpočet. Při pozdějším refinancování si výši splátky budete moci znovu upravit, ale do té doby pamatujte na to, že tento výdaj bude nutné uhradit každý měsíc, tak ať není tato částka mimo vaše možnosti.

Výše úroků a poplatky

Jedním z důležitých parametrů u každé hypotéky jsou rozhodně úroky. Jejich výše bývá často víceméně jediným parametrem, který lidé sledují. To je víceméně v pořádku, ale kromě toho nesmíte zapomenout i další případné poplatky. Jejich přítomnost totiž může celý úvěr výrazně zdražit a v rámci konkurenčních nabídek již nebude tak výhodný. Pro jasnou představu o tom, kolik za půjčku přeplatíte tak slouží RPSN, což je roční procentuální sazba nákladů.

Nutnost sjednat doplňkové služby

Některé lákavé nabídky s výhodně nízkou úrokovou sazbou nejsou ve výsledku tak levné, jak se na první pohled zdá. Problém spočívá v tom, že pro dosažení na takto nízkou úrokovou sazbu si navíc u banky musíte sjednat i další doplňkový produkt. Často jde o určitou formu pojištění či nového účtu, kde musíte počítat s poplatky či dalšími měsíčními výdaji navíc. Když si to tak celkem spočítáte, může být zdánlivě nejlevnější hypotéka vlastně naprosto nevýhodná.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.