Na co si dát pozor při výběru stavebního pozemku

Chcete si konečně postavit vysněný dům, ale máte problém už pouze s nalezením vhodného pozemku? Není se čemu divit, protože v některých lokalitách jsou pozemky skutečně nedostatkovým zbožím. A na co si dát pozor při hledání toho nejvhodnější pozemku pro výstavbu rodinného domu? To se dozvíte v dnešním článku.

Vhodná velikost

Ideální stavební pozemky by měl být velký zhruba 400 metrů čtverečních. Pokud však chcete mít větší zahradu, kde budete pěstovat rostliny a zeleninu, nebo toužíte po vlastním bazénu, vybírejte raději o něco větší pozemky, kam se vejdou všechny vaše plány. S tím se však pojí cena, takže pro větší pozemek budete muset pravděpodobně slevit z nároků na lokalitu.

Správná lokalita

Důležitým kritériem při výběru vhodného stavebního pozemku je v první řadě správná lokalita. Ověřte si dostatečnou občanskou vybavenost v okolí. Samozřejmostí by měla být i příznivá dojezdová vzdálenost do práce. Před samotným nákupem si tak lokalitu důkladně prověřte a zkuste si zde udělat několik výletů a poznat okolí, ať víte, co máte zhruba očekávat.

Inženýrské sítě v dosahu

Aby byl pozemek použitelný pro stavbu domu bez větších komplikací, je vhodné, aby byly inženýrské sítě v dostatečném dosahu. V ideálním případě by měly být zavedeny rovnou na pozemek, což značně usnadňuje další stavební přípravy. Všem zavedené inženýrské sítě mohou opět znamenat zvýšení ceny za pozemek.

Přístupová cesta

K pozemku by také měla vést dostatečně velká přístupová cesta. Ta by měla být ošetřena buď věcným břemenem, nebo přímo jako součást pozemku alespoň z určitého podílu. Vždy si proto na náhledu na katastru ověřte, že u přístupové cesty nejsou problémy ohledně vlastnictví, protože to by mohlo znamenat již problémy se získáním hypotéky pro koupi pozemku či pro financování následné stavby, kterou máte v plánu stavět.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.