Narcisky – oživení jarní zahrádky

Narcisy jsou jedny z nejstarších, už ve středověku pěstovaných cibulovin. Pocházejí z oblasti středozemního moře, hlavně ze Španělska a Portugalska. Na svých zahrádkách je pěstovali už staří Řekové a Římané. Na našich zahrádkách se často pěstují mnohonásobně vykřížené kultivary s nápadnými, velkými, převážně žlutými květy. 

Narcis je víceletá bylina vysoká 8 – 60 cm, která přezimuje podzemními cibulemi. Květ je tvořený okvětím a pakorunkou, listy jsou dlouhé a úzké. Hodně odrůd má dvoubarevné květy. V současné době známe více než 10 000 odrůd narcisů, které se pak dělí do 12 základních kategorií:

  • trubkovité narcisy (jeden květ na stvolu, výška 15 – 45 cm, trubka je stejně dlouhá nebo delší než okvětní lístky)
  • velkokorunné narcisy ( jeden květ na stvolu, pakorunka je delší než 1/3 délky okvětních lístků)
  • malokorunné narcisy (jeden květ na stvolu, pakorunka menší než 1/3 délky okvětních lístků)
  • plnokvěté narcisy (jeden i více květů na stvolu, více než jeden okruh okvětních lístků, výška rostliny 15 – 45 cm)
  • triandrus hybrisy (jeden až šest květů na stonku, okvětní lístky nazad zahnuté)
  • cyclamineus hybridy ( jeden květ na stonku, okvětní lístky zohnuté nazpět, květy mají dlouhou trubku)
  • jonquilla hybridy (jeden až tři zlatožluté květy na stonku, pakorunka je menší než okvětní lístky)
  • tazetta hybridy (čtyři až dvacet květů na zploštělém stonku, malé květy s krátkou pakorunkou, okvětní lístky okrouhlé)
  • poeticus narcisy (jeden plochý květ s krátkou pakorunkou na stvolu, bílé okvětní lístky, pakorunka zřasená s červeným okrajem)
  • přírodní druhy (botanické druhy narcisů, výška do 30-ti cm)
  • narcisy s rozštěpenou pakorunkou ( jeden květ na stonku, pakorunka je rozštěpená nejméně do 1/3 délky, výška rostliny 30 – 45 cm)
  • ostatní narcisy (odrůdy, které nelze zařadit do žádné kategorie)

Jméno Narcissus je odvozeno od řeckého slova narkos (omamný). Narcis však nejenže omamně voní, ale i krásně vypadá. Květy narcisů můžou mít odstíny bílé, žluté, oranžové i smetanové.

Narcisy jsou vytrvalé rostliny, které mají celkem krátkou dobu růstu. Svoje živiny ukládají do víceletých cibulí, které se skládají z 4 – 6 dužnatých suknic. Cibulky různých druhů se od sebe liší tvarem, velikostí a třeba i barvou slupky.

Stanoviště:

Nejlíp se narcisům daří v lehkých, propustných, výživných, mírně vlhkých půdách, ale v podstatě porostou v jakékoliv půdě. Mají rády slunné stanoviště, ve stínu tvoří jen listy. Cibulky sázíme do půdy na podzim do hloubky 10 – 12 cm.

Příprava půdy:

Půdu před sázením cibulek zryjme a dobře prokypříme. Do půdy přidáme průmyslová hnojiva (NPK, Cererit) a kompost. Nikdy však nehnojíme čerstvým hnojem.

Sázení:

Narcisy sadíme nejlépe v září. Cibulky sadíme okolo 12 cm hluboko, do vzdálenosti asi 15 cm od sebe. Po vysazení potřebují narcisy dostatek vláhy a proto nesmíme opomenout na vydatnou zálivku.

Pěstování:

Použití narcisů je velmi široké. Obrovskou výhodou je, že je můžeme na jednom stanovišti nechat i více let. Sází se do záhonků, trávníků i skalek. Jednotlivé odrůdy narcisů vysazujeme do menších skupin, které můžeme kombinovat s jinými, ve stejnou dobu kvetoucími, cibulovinami. Narcisy kvetou v březnu až dubnu. Po odkvětu narcisů odstraníme zvadlé květy, listy však na rostlině necháme.

Květiny ve váze:

Narcisy nesmíme dávat do vázy společně s jinými květinami, protože ze stonků vytéká sliz, který je velmi toxický.

Množení:

Narcisy se množí nejčastěji dceřinými cibulkami (jedna cibule vytvoří za rok průměrně jednu dceřinou cibuli a ta dospívá další dva roky). Během několika let se rostliny rozrostou ve velké trsy, které by se měly dělit až po 4 – 5 letech.

Upozornění:

Celá rostlina, zejména však cibulka, obsahuje alkaloidy (narcisin a tazitin). Otrava se projevuje silným zvracením a průjmem. Proto je nutné být při manipulaci s touto rostlinou velmi opatrný.

Pěstování narcisů v domácích podmínkách:

Do květináče vysazuje několik cibulí blízko sebe a z hlíny je necháme jen mírně vyčnívat. Když se objeví poupátka, přeneseme květináč do světlé místnosti (ne však na přímé slunce), kde se snažíme udržovat teplotu okolo 16 stupňů a půdu v květináči stále mírně vlhkou.

Narcisy patří k velmi raným oblíbeným okrasným cibulovinám, které nechybí snad na žádné české zahrádce. Jejich květy jsou opravdu kouzelné.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.