Návod na pěstování česneku

Česnek se těší obrovské oblibě – je hojně využíván v kuchyni díky své specifické chuti, ale hodně oblíbený je také v léčitelství. Česnek totiž napomáhá k udržení optimálního krevního tlaku, podporuje imunitní systém a dokonce reguluje i hladinu cholesterolu v krvi. Pokud i vy patříte mezi milovníky česneku a vadí vám, že v obchodech koupíte většinou jen jakousi jeho náhražku, poradíme vám, si můžete skvělý česnek můžete vypěstovat. 

Začínáme – příprava na výsadbu

Základem úspěchu v pěstování česneku je, vybrat dobré sazenice. Poznáte je tak, že nejsou porušené, nadměrně vysušené a jsou čisté – tedy nejsou na nich viditelné hnědé nebo černé skvrny. Pro začátek je lepší, když si vyberete třeba i tři různé odrůdy. Pokud si ale nevíte při výběru rady, nechte si poradit od odborníků. Před výsadbou musíte připravit půdu – pro pěstování česneku jsou vhodnější půdy písčité, ve kterých se dlouho nedrží voda na povrchu. Půdu zryjte a řádně pohnojte. Před výsadbou byste měli sazenice namořit – jsou tak lépe chráněné proti parazitům.

Výsadba česneku

Vhodnou dobou pro výsadbu je podzim – listopad a prosinec nebo brzké jaro. Sazeničky sázejte přibližně do hloubky 6-7cm. Sazenice by od sebe měly být vzdálené cca 10 cm a vzdálenost řádků se doporučuje 30cm. Zálivku volte podle počasí. Platí, že česnek má rád vláhu, takže by záhonky neměly extrémně vysychat. Pravidelně také odstraňujte plevel a škůdce, zejména na ty je česnek velice citlivý.

Sklizeň a uchování česneku

Česnek se sklízí v létě a správnou dobu poznáte podle typu odrůdy. V případě česneku paličáku sklízíte ve chvíli, kdy listy zežloutnout. U ostatních odrůd v momentě, kdy listy seschnu a položí se k zemi. Česnek po vytažení ze země očistěte. Listy nechte – za ty česnek pověsíte – svažte k sobe až 10 kusů. Nejlepším způsobem, jak uchovat česnek je, když ho pověsíte do suché a větrané místnosti.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.