Není krtek jako krtek

Krtci jsou různí. Jsou sympatičtí jako ten, jenž v televizi už dávno ke kalhotkám přišel, jsou tu krtčí slušňáci, kteří se ryjí na místech, kde lidem ani v nejmenším nevadí, a jsou pochopitelně i potvory, které se najust usídlí na zahrádce a člověk by je nejraději zabil. Kdyby mohl. Jenže nemůže, protože takový krtek je chráněný nejen zemí, v níž se ukrývá, ale i zákonem.

A tak se člověk musí smířit s krtinami a vším, co tyto představují, od neestetického vzhledu pozemku až po případné riziko zakopnutí, pádu a úrazu.

Anebo se s tím smířit nemusí a může se pokusit s krtkem bojovat. Humánně, v mezích daných zmíněným zákonem. Protože za těmito mezemi hrozí až padesátitisícová pokuta a za tu krtek většině našinců sotva stojí.

Ovšem vystrnadit tohoto hnědočerného sice slabozrakého, zato však skvěle cítícího, slyšícího a hmatajícího vetřelce není jenom tak. Protože se tento jen tak nedá, a i když se dá, vesměs si časem zase najde cestu zpět.

Do boje proti němu lze nasadit v první řadě vše, co vydává rušivé zvuky. Samozřejmě raději zvuky, které ruší krtka, nikoliv nás samotné. Elektronická nebo mechanická zařízení umístěná u jeho nor mohou prokazovat dobrou službu, ať už jsou to přístroje na baterie, solární pohon nebo třeba provizorní plašičky z docela obyčejných PET láhví zavěšených na tyč, jež sebou tlučou ve větru.

K rušení hlukem lze využít i jiné zdroje, jež ale mívají své mouchy. Kupa dětí sice nadělá pěkný a účinný rachot, ovšem krtek tak skončí někde jinde na úkor našich v kýblu končících nervů, a že by zahrada po takové dětské akci vypadala lépe než zrytá krtkem… no nevím. Zabrat může i sekačka na trávu, jenže kdo by se s ní po pažitu dnem i nocí vláčel, že?

Obdobně pak lze použít i různé vibrátory, čímž však nemám na mysli užití těch z intimního vlastnictví vaší manželky. Byť i tyto by prý mohly fungovat.

Do nor a okolí se dále mohou vpravovat i fujtajbly, jež krtka odrazují, jako hadr napuštěný v petroleji, nedopalky od cigaret, lidské vlasy (máte-li nějakou hlavu, z níž by tyto mohly být beztrestně ostříhány) nebo speciální krtky odpuzující hnojiva na trávu, existují i rozmanité druhy pastí.

A skvělým řešením by mohla být i docela obyčejná nerozmazlená kočka. Jež si na rozdíl od člověka s paragrafy hlavu lámat nemusí a tak je pro krtka i život ohrožujícím nepřítelem.

Prostě metody boje proti krtkovi existují. Ovšem zda budete vítězem, to už vám opravdu nezaručím. Protože s krtkem je to jako s lidským rodem. Boj s „podsvětím“ je vždy složitý.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.