Nové změny v nájemním právu: Snadnější vystěhování problematických nájemníků

V roce 2025 by měla vstoupit v platnost důležitá novela občanského soudního řádu, která má zjednodušit proces vystěhování problematických nájemníků. Tato novela přináší nový institut – rozkaz k vyklizení. Tento rozkaz umožní pronajímatelům jednodušší cestu k vystěhování nájemníků, kteří se odmítají z bytu vystěhovat i po ukončení nájemní smlouvy.

Současné problémy s vystěhováním nájemníků

V současnosti musí pronajímatelé projít poměrně komplikovaným a časově náročným procesem, pokud chtějí vystěhovat neplatící nebo jinak problematické nájemníky. Tento postup zahrnuje nutnost upozornit nájemce na porušení nájemní smlouvy, dát mu lhůtu na nápravu a v případě pokračujícího porušování smlouvy přistoupit k výpovědi smlouvy. Následně pronajímatel podává žalobu na vyklizení, a soudní řízení se může protáhnout i na několik měsíců či let. Po celou tuto dobu nemá pronajímatel právo byt pronajímat a nemůže ho využívat podle svého uvážení.

Zavedení rozkazu k vyklizení by mělo urychlit proces

Novela přináší možnost místo žaloby na vyklizení využít právě rozkaz k vyklizení, který by měl být rychlejším řešením. Pokud nájemce neoprávněně užívá byt po skončení nájmu, a pronajímatel dodrží všechny předepsané kroky – tedy uplyne dvouměsíční lhůta od výpovědi a pronajímatel nájemce 14 dní před podáním návrhu vyzve k opuštění bytu – může soud rozhodnout ve prospěch pronajímatele. Soud by tak vydal rozkaz, podle něhož by nájemce musel byt opustit do 15 dnů. Pokud by nájemce na výzvu nereagoval, následovalo by exekuční řízení, které by mělo být rychlejší než dosavadní postupy.

Riziko odkladu řízení: Možnost odporu nájemce

Celý proces má však jedno riziko – nájemce může podat odpor do 15 dnů od obdržení rozkazu k vyklizení. V takovém případě se řízení vrátí do klasické podoby žaloby na vyklizení, což prodlouží proces a navrátí ho k dosavadnímu zdlouhavému postupu. Přesné podmínky této novely jsou stále v jednání, a je možné, že výsledná podoba rozkazu k vyklizení bude pro pronajímatele ještě výhodnější.

Alternativní řešení již nyní: Notářský zápis se svolením k vykonatelnosti

Pronajímatelé však mohou již nyní využít právní nástroj, který zrychlí vystěhování neplatících nájemníků. Jedná se o notářský zápis se svolením k vykonatelnosti, který umožňuje přímo zahájit exekuční řízení a nečekat na soudní rozhodnutí.

Notářský zápis však vyžaduje souhlas nájemce, který by měl být ideálně získán při uzavírání nájemní smlouvy. Po podpisu smlouvy může nájemce souhlas odmítnout, zvláště pokud již mezi pronajímatelem a nájemcem došlo k problémům. Notářský zápis musí také přesně stanovit termín, do kterého je nájemce povinen byt vyklidit. U nájmů na dobu určitou bývá termín obvykle shodný s datem ukončení smlouvy. Tento dokument nelze použít pro případy, kdy nájemní smlouva skončí dříve, než je datum uvedené v notářském zápisu.

Náklady a výhody notářského zápisu

I přes poplatek za vyhotovení notářského zápisu, který se pohybuje v řádech několika tisíc korun, může tato možnost ušetřit pronajímatelům mnoho času, finančních prostředků a potíží. Tento dokument dává pronajímatelům větší jistotu, že v případě potřeby budou moci byt rychle vyklidit a předejít tak dalším ztrátám.

Volně přepsaný text od advokátky Kateřiny Obertové z advokátní kanceláře endors

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.