O hořčici jenom v dobrém

Rostlině, která má téměř zázračné vlastnosti máme hodně co splácet. V posledních desetiletích jsme ji degradovali na nezdravou konzervovanou pochutinu, na kterou si i spousta z nás stačila vytvořit nepříjemnou alergii.

Žlutých semínek hořčice se využívalo už v čínské medicíně. Naše předky léčily báby kořenářky hořčičnými plackami, které jim přikládaly na bolavá a revmatická kolena. Věděly, že našemu tělu může prospět v mírných dávkách, jako potravina. Zlepšuje trávení, látkovou výměnu a prokrvuje zažívací trakt. Hořčičné semínko se doporučuje při nechutenství a špatné funkci střev. Můžete vyzkoušet nechat vyluhovat přes noc šálek semen v hrnku vody a pár lžiček si dát před jídlem. Tato kůra by neměla být ale dlouhodobá a vyhnout by se jí měli lidé se zánětem ledvin. Na bolesti kloubů a zad se hodí kašovité obklady, které si připravíte z hořčičné mouky a vody. Pozor dávejte, aby nepřišly do styku s kůží, mohou být docela dráždivé. Kaši zabalíte do ubrousku, přiložíte na bolavé místo, zabalíte a necháte asi deset minut působit v teple. Potom ještě omyjte čistou, vlažnou vodou. Takovým zábalem lze uvolnit i dýchací cesty a ulehčí se odkašlávání.

Hořčice se výborně hodí k masovým jídlům, uzeninám a jiným těžkým potravinám hlavně proto, že pomáhá našemu tělu zpracovat živočišné bílkoviny a obtížně stravitelné látky. Problém může být ale v tom, že látky přidávané do prodávaných produktů mohou způsobovat jak alergické reakce, problémy u astmatiků, mohou být i karcinogenní a vůbec není vhodné podávat je dětem, zvláště těm s hyperaktivitou. Už při běžném pohledu na etiketu vidíte, že obsahují žlutá barviva, která jsou pokládána za jedny z nejnebezpečnějších „éček“. Jde o takzvaný tartrazin a žluť SY. Bylo by škoda na hořčici úplně zanevřít a možná by stálo za pokus vyrobit si pár skleniček domácí, bez přídatných látek.

DOMÁCÍ HOŘČICE

Horkou vodou spaříte 100 gramů hořčičných semínek. Potom nastavíte mixér na vysoký výkon a semínka umixujete s 200 ml vařící vody. Postupně vmícháváte ještě lžičku kvalitního oleje, lžičku octa a špetku soli. Než se hmota spojí pěkně dohromady trvá asi čtvrt hodiny. Přidat můžeme podle své chutě i bazalku, trochu křenu, zelený i černý pepř, nebo pár kapek bílého vína. Skladujeme v dobře vymytých, zavíčkovaných malých skleničkách v lednici. Konzumujeme asi po týdnu, kdy se hořčice krásně uleží a má výraznější, příjemnější chuť.

HOŘČIČNÉ SEMÍNKO

Bude se výborně hodit při nakládání okurek, hub a kyselého zelí. Výborná je i směs sterilované zeleniny ve sladkokyselém nálevu s přidáním semínek z hořčice. Na 1 kilogram zeleniny připravíme nálev ze 100 gramů cukru, 50 ml octa, 12 gramů soli, 50 ml vody a 300 gramů hořčice.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.