Ocún

Ocún je prudce jedovatá hlíznatá rostlina příbuzná liliím, jež roste divoce ve střední a jižní Evropě a v severní Africe. Na podzim připomíná kvetoucí šafrán, liší se však od tohoto počtem tyčinek v květech a rovněž tím (což ale preventivně rovnou alibisticky nedoporučuji testovat), že šafrán jedovatý není. Rozlišujícím znakem může být též to, že šafránu vyrůstají listy hned po odkvětu a vydrží na rostlině celou zimu, zatímco ocúnu rostou listy až na jaře.

Ocúnům se nejlépe daří na slunných stanovištích s těžší výživnou půdou, vyhovují jim tedy louky, záhony i nádoby, kde jsou jim tyto podmínky vytvořeny. Přičemž ale existují druhy vyžadující vlhkou půdu po celý rok stejně jako ty snášející v létě sucho.

Ocúny se vysazují v srpnu a ke kvetení nepotřebují ani zem, ani vodu, vykvetou i z nezasazené hlízy. Kvetou dva až tři týdny na podzim a jejich květy jsou jednoduché a růžové, některé odrůdy mají i květy podobnými leknínům.

Po dobu kvetení nemají rostliny listy a po odkvetení zdánlivě mizí a jejich úzké, lesklé listy s poměrně velkým semeníkem uprostřed se objevují až na jaře. Listy vydrží dost dlouho a odstraňují se až po zežloutnutí.

Botanické odrůdy samy vysemeňují.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.