Když jsem poprvé s nadšením hltala televizní seriál – dnes by se řeklo sitcom – Fan Vavřincové Taková normální rodinka, neměla jsem ani zdání, co je to cattleya. Jméno, kterým Zdeněk (herec Jaromír Hanzlík) oslovoval svoji milovanou Kačenku (v podobě Daniely Kolářové). A pak, po letech, konkrétně v polovině března 2012 jsem catteyu dostala.
Byla mi předána sice s láskou, ale i s proslovem, že pěstování orchidejí je velmi náročné, že ji nesmím mít na prudkém slunci, že ji musím zalévat opatrně a vůbec… kdoví jestli prý cattleyu udržím při životě.
A vidíte, když jsem orchidej ubytovala na okenním parapetu v kuchyni na jihovýchodní straně, docela se u nás doma zabydlela. Žije, kvete pro radost, má krásné dužnaté listy, škůdci a choroby se jí vyhýbají. Ve světlé kuchyni ji ani uměle dosvětlovat nemusím a také, když vaříme, myslím si, že je i vlhkost pro pěstování rostliny dostatečná. Teplota v místnosti dosahuje kolem 20 – 22 °C. Dávám si pozor na průvan a nevystavuju cattleyu ani přímému větrání oknem.
Oříškem pro mne bylo zalévání orchideje. Tak jsem se porůznu poptávala. Dozvěděla jsem se spoustu – bohužel, různorodých – informací. Tak například jsem vyslechla názor, že voda je největším nepřítelem orchidejí a že stačí zalévat jednou za čtrnáct dní. Vzápětí jsem na vlastní oči jinde viděla orchidej, která vesele kvetla, ponořena v misce s vodou. Kořeny jí neuhnívaly, rostlinka neskomírala. Pátrala jsem dál a získala jsem informaci, že mám celý květináč, ale „pozor na listy a květy“ ponořit na 30 minut až několik hodin do vody. Vyslechla jsem, co se dalo a rozhodla se pro následující postup:
Pro cattleyu používám vodu z vodovodu, ale nechám ji odstát, aby z ní některé, pro rostlinku nepřijatelné, látky vyprchaly. Orchidej vodou pořádně proliju, tím se z kořenů vyplaví soli. Nechám bez dalšího zalívání do doby, než substrát úplně vyschne. Až budu mít k dispozici vodu dešťovou, budu prolívat s ní.