Na zahradách existují nejrůznější přístupy, podle kterých o ně můžete pečovat. Permakultura je něco, co se v posledních letech ve světě ujímá vedení. Jde o pěstování vlastního ovoce a zeleniny bez použití chemických prostředků. Pěstování v souladu s přírodou, která vám poskytne vše potřebné. Vytvoříte si prostor plný zeleně, který vám bude dělat jen radost.
Zásady permakulturní zahrady
Mnoho lidí si myslí, že jde jednoduše o bezúdržbovou zahradu, o kterou se nemusíte starat. To je velký omyl. Na začátku bude potřebovat hodně péče. Až o pár let později z ní budete prakticky jen těžit, ale vždy bude potřebovat alespoň malé zásahy z vaší strany. Zahrádkář se ale nesnaží ovládnout přírodu. Nechává ji růst, jak potřebuje a dává vedle sebe rostliny, které se vzájemně podporují. Mezi základní principy patří:
- respekt k přírodním zákonům,
- využití dostupných zdrojů, péče o planetu a lidi,
- maximální efektivita na prostoru, který máte k dispozici,
- rozmanitost, jedinečnost, jednoduchost a absence odpadu.
Jak začít s permakulturou na zahradě?
Dobrou zprávou je, že můžete tyto principy využít kdekoli, bez ohledu na velikost prostoru. Permakulturu lze využít na poli, zahradě i balkonu. V první řadě vybírejte rostliny, které jsou zvyklé na naše podnebí a nadmořskou výšku. Vybírejte rostliny, které se ve své blízkosti budou podporovat a zamezíte také výskytu škůdců a nemocí. Myslete také na vodní zdroje, které přilákají určité živočichy, jako jsou žáby, ptáci nebo hmyz. Pro rostliny to bude velmi prospěšné.
Nebojte se, klidně si můžete mezi rostlinami vtvořit cestičky, abyste se k nim snadno dostali pro úrodu. Používejte ale vždy jen přírodní materiály, jako jsou kameny. Vytvořit můžete také pergoly, dětské domky, prolézačky nebo lavičky. Na všechno byste ale měli použít přírodní materiály. Díky tomu bude prostor vypadat nejen krásně a harmonicky, ale bude také dokonale funkční. Udělejte si místo pohodlné pro sebe, ale také pro přírodu. Spokojení budou všichni!