Snaha o dosažení uhlíkové neutrality dostala do popředí zájmu zemní plyn. Oproti hnědému uhlí se během spalování plynu uvolňuje o polovinu méně oxidu uhličitého. Ve srovnání s černým uhlím je emisí o 40 % a oproti kapalným palivům zhruba o čtvrtinu. A protože jsou plynové spotřebiče účinnější než zařízení na jiná paliva, reálný přínos je ještě o něco větší. Jenomže co si počít v případě, když se v blízkosti objektu nenachází plynovodní přípojka. Schůdným řešením může být LPG v lahvi neboli plynová bomba.
Využití plynové lahve v domácnosti je pestré
Propan-butan nabízí takřka univerzální využití, a to nejen v domácnostech, ale také na chatě či v dílně. LPG v lahvích se běžně využívá na vaření, grilování a často i jako zdroj energie pro přenosný plynový ohřívač.
Poměrně malá kapacity lahví však neumožňuje využití plynu jako hlavního zdroje tepla pro rodinný dům – pro tento účel se využívají zásobníky na až 25 m³. S takovým množstvím plynu si běžné domácnosti vystačí i na celý rok.
Je plynová bomba bezpečná?
Když se zmíní plynová bomba, kdekomu se okamžitě vybaví riziko výbuchu. Ale jak je to s bezpečností doopravdy? Správně naplněné a udržované lahve jsou naprosto bezpečné. Garancí toho, že bylo s bombou manipulování v souladu s přísnými předpisy, je plomba na ventilu. Zároveň na ní nesmí chybět etiketa s informacemi o druhu a množství plynu.
V čem je lepší čistý propan oproti propan-butanu?
Ve srovnání s propan-butanem je čistý propan výhřevnější a současně nabízí i další výhody – neobsahuje nenasycené uhlovodíky, takže na hrncích a nádobí nezanechává mastné skvrny. Za zmínku stojí také to, že ve spalinách nejsou obsaženy karcinogenní látky a zanedbatelné je i množství síry. A konečně i bod varu -42 °C, což z něj činí ideální zdroj energie pro využití ve venkovním prostředí během zimy.