Plynových lahví se bát nemusíte. Jaké mají využití a jak je skladovat?

Lahve s propanem či butanem slouží jako praktický zdroj energie a využití pro ně najdete v domácnosti, na stavbě i v kempu. Jak je mezi plyny rozdíl a na co si dát pozor ohledně bezpečnosti a skladování?

Je lepší čistý propan, nebo propan butan?

Prodej propanbutanových lahví je v poslední době v plném proudu. V čem se ale liší od lahví s čistým propanem? Tlakové lahve s propan butanem jsou o něco levnější, ale mohou se u nich objevit mírné potíže při použití v prostředí s teplotou vzduchu kolem 0 °C. Důvodem je fakt, že se při této teplotě přestává odpařovat butan, což může výrazně zkomplikovat použití ve venkovním prostředí během chladnější části roku.

Pro vytápění promrzlých objektů a práci při silnějších mrazech je proto vhodný čistý propan – lahve jsou použitelné až do cca -40 °C. Jinak však rozdíly mezi propanem a propan butanem nepocítíte.

Kde všude plynové lahve využijete?

Možnosti využití plynových lahví jsou pestré. A jak jsme již nakousli v úvodu, nejčastěji se objevují v domácnostech, na stavbách a v kempech.

Doma, ale samozřejmě i na chatě či chalupě slouží lahve s propanem a propan butanem jako zdroj energie pro plynové trouby, mobilní ohřívače vody, grily a topidla.

Propan i propan butan je dále pomocníkem při mnoha činnostech na staveništích. Kromě temperování rozestavěných objektů, dílen a skladů se s pomocí lahví a plynového hořáku například natavují asfaltové pásy.

Asfalt se propan butanem taví také při údržbě silnic a potřebný je také při ohřevu vody, svařování a řezání kovů. Jinými slovy se hodí všude tam, kde není dostupné připojení k elektrické síti.

Menší propanbutanové lahve 2 kg jsou jako stvořené pro připojení k přenosnému jednohořákovému či dvouhořákovému vařiči, které jsou neocenitelnými spotřebiči při kempování.

Jak plynové lahve bezpečně skladovat?

Teplota lahví s propanem a propan butanem by neměla přesáhnout hranici 40 °C, a proto by skladování nemělo probíhat v místech s velkými teplotními výkyvy. Tzn. nikoliv na přímém slunci ani v bezprostřední blízkosti topných těles či otevřeného ohně. Čas od času je vhodné provést test těsnosti: naneste na spoje mýdlovou vodu a v případě pěnění a bublání lahev ihned vyřaďte.

Základním předpokladem bezpečného používání plynových lahví je nákup od spolehlivého dodavatele, který striktně dodržuje zásady skladování. Nesmí chybět pečeť ani údaje o tlakových zkouškách (poslední nesmí být starší 10 let). Nákupu lahví s poškozeným límcem nebo jinými viditelnými poškozeními se vyhněte.

Z pohodlí domova seženete kvalitní plyn v lahvích v e-shopu primagas-express.cz, který momentálně zajišťuje dodání v Praze, a to již do 3 hodin od vytvoření objednávky.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.