S koupí nemovitosti se pojí mnoho nových povinností, na které nesmíte zapomínat. Patří sem například zaplacení dani z nemovitosti, které předchází podání daňového přiznání. Jak to probíhá, do jakého data se přiznání k dani z nemovitosti podává a na co si dát pozor?
Do kdy se podává přiznání k dani z nemovitosti
Přiznání k dani z nemovitosti je potřeba podat do konec ledna následujícího roku. Týká se všech nemovitostí, které přibyly do vašeho vlastnictví v předchozím kalendářním roce. Daň tak budete platit v případě koupené nemovitosti i těch, které získáte v rámci dědictví. Dalším specifikem je fakt, že přiznání k dani z nemovitosti podáváte pouze jednou, pokud nedochází k žádným změnám. V následujících letech již pouze platíte danou vyměřenou částku.
Platba daně z nemovitosti
Daň z nemovitosti je ovlivněna velikostí dané nemovitosti, lokalitou a typem. Konkrétní výpočet je poměrně složitý a hrají zde roli i takové faktory, jako je index podle lokality, který se může průběžně měnit. Jakmile podáte daňové přiznání, ještě nic neplatíte. Následně obdržíte pokyny k platbě daně na základě dané částky. Ta je splatná do května. Následně každý další rok budete platit stejnou částku, pokud nedojde k žádné výraznější změně, s čímž je potřeba počítat jako s pravidelným nákladem za bydlení.
Správné vyplnění formuláře
Protože se daň z nemovitosti řeší vlastně jenom jednou při koupi nového bytu, domu, pozemku či jiné stavby, může být vyplňování formuláře poměrně složité. Na internetu však najdete potřebné návody a při velkých nesnázích se můžete obrátit na finanční úřad, kde vám pomohou. V případě bytové jednotky je záludné hlavně použití správného koeficientu při započítání pozemku, který náleží k domu. Případné chyby je však možné dodatečně opravit, případně vás budou kontaktovat z finančního úřadu s požadavkem na opravu.