Podle čeho vybírat nájemníka do bytu

Máte volný byt a chcete ho zhodnotit ve formě pronájmu? Pokud jde o zajímavou lokalitu, můžete získat poměrně zajímavý měsíční příjem. Jednoznačným předpokladem však je výběr toho správného nájemníka, který vám byt nezničí a bude pravidelně a včas hradit veškeré poplatky spojené s pronájmem. To však nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. V článku se dozvíte, podle čeho vybírat nájemníka do bytu a na co si dát pozor.

Prověřte si, jestli nájemník nemá dluhy

V omezené míře je možné prověřit, jestli nájemník nemá dluhy. Poslouží k tomu nahlédnutí do veřejných rejstříků. A pokud nic nenajdete, jde o první ukazatel, že by nájemník mohl bez problémů platit pravidelné platby. Důležitým předpokladem je také stálé zaměstnání či pravidelný příjem peněz plynoucí například z důchodu, mateřské či jiných forem příspěvků v dostatečné výši pro financování vybraného bydlení.

Nebojte se chtít slušné lidi

Rozhodně je naprosto normální chtít jako nájemníky, kteří vám byt neponičí a nebudou s nimi problémy. Běžně tak v inzerátech stojí požadavek na nájemníky, kteří nejsou kuřáky. Pozor si však dávejte na některé případy, kdy by mohly být vaše požadavky v rozporu s občanským zákoníkem. Typicky jde o situace, kdy budete až příliš okatě odmítat rodiny s dětmi nebo domácími zvířaty. Omezení zvířat či přítomností dětí zároveň nesmí být v nájemní smlouvě.

Spolupracujte s realitní kanceláří

Vyhledání těch správných a hlavně slušných nájemníků může být o něco jednodušší při spolupráci s realitní kanceláří. Makléři totiž většinou mají velmi dobrý odhad na lidi, takže dokážou posoudit, jestli jsou daní lidé vhodní jako dlouhodobí nájemníci. Celý proces navíc může být výrazně jednodušší a rychlejší a porovnání s hledáním na vlastní pěst. I takový profesionálně připravený inzerát bude vypadat o poznání lépe.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.