Rozbil se vám spotřebič a potřebujete půjčku na nečekané výdaje, ale do výplaty je daleko? V takovém případě může být vhodné zapřemýšlet nad jiným financováním. Nebankovní i bankovní půjčky poslouží pro akutní situace i plánované nákupy, ale musíte vědět, podle čeho vybrat ten správný finanční produkt.
Pozor na úrokovou sazbu
V první řadě si při výběru vhodného úvěru či finančního produktu dávejte pozor na úrokovou sazbu. Jde o hlavní ukazatel toho, kolik vlastně za danou půjčku přeplatíte. Obecně tak platí, že čím méně, tím lépe. Všímejte si však i dalších parametrů.
Využijte bezúročné období
Například u kreditní karty nebo kontokorentu je vždy dobré využít bezúročné období. Pokud do daného data vrátíte všechny vrácené peníze, nezaplatíte nic navíc, takže jde pravděpodobně o nejvíce výhodný způsob půjčky, jakou je možné sehnat. Na druhou stranu pokud to nestihnete, bývají úroky poměrně značné a mohou vycházet hůře v porovnání s jinými nabídkami.
Vezměte v úvahu poplatky
Dalším faktorem, na který si dát pozor při výběru nejlepší půjčky či jiného finančního produktu od banky či nebankovních poskytovatelů, jsou poplatky. Jejich výše může celkově zamávat s pořadníkem výhodných půjček, protože se stává, že nabídky s lákavě nízkým úrokem, mají velmi vysoké poplatky. Rozhodně to ale nemusí být pravidlem, takže si vždy zkontrolujte údaje a podmínky k dané konkrétní nabídce, ať máte jasnou představu o tom, kolik za půjčení peněz vlastně zaplatíte.
Nastavte si optimální splácení
Většinou platí to, že půjčka je nevýhodná hlavně ve chvíli, kdy začnete mít potíže s jejím splácením a začnou se vám načítat úroky z prodlení a případné sankce. Jestli tomu chcete zabránit, nastavte si výši splátek podle možností rodinného rozpočtu. Snažte se udržovat si případnou rezervu a nikdy nejděte na hranici vlastních limitů.